sigma_c
Contemporary

100-400mm F5-6.3 DG OS HSM

SIGMA'dan kompakt ultra-tele zoom objektif.

2016_11_16_9626_1221
2016_11_16_9667
2016_11_16_9684
2016_11_18_9618_1221
2016_11_18_9741_1220
2016_11_21_9741_1220
2016_11_21_9839_1221
2016_11_21_9918_1221
100-400mm F5-6.3 DG OS HSM Contemporary

İkisi bir arada: Küçük bir gövde, üst düzey performans.

Beklentilerin ötesine geçen ultra-tele zoom.

Optik sabitleyici (OS) sistemine sahip bir ultra-tele objektifin sağladığı birçok avantaj vardır. OS sayesine hareketli ortamlarda çekim yapılması kolaylaşır. Dar görüş açısı perspektifi dramatik biçimde basıklaştırır ve arka plan daha kontrollu bir biçimde oluşturulur. Böylece ana konunun etkileyici bir keskinlikle, fotoğrafın içinden dışarı fırlıyormuş gibi görünmesi sağlanır. Öte yanda ultra-tele objektiflerin bazı dezavantajları olduğu da geçmişten bu yana iyi bilinen bir gerçektir. Bu tür objektifler büyük boyutlu, ağır, hantal ve fotoğrafçıların yanlarında taşımak istemedikleri ürünlerdir. Çok daha kolay ulaşılabilen ve kullanımı da kolay olan bir ultra-tele objektif geliştirme hedefiyle yola çıkan SIGMA, sahip olduğu ileri teknoloji olanaklarını kullanarak SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM | Contemporary’yi meydana getirdi.

Optik sabitleyici (OS) sistemine sahip ultra-tele objektif 

SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM | Contemporary, küçük boyutlu, hafif ve daha üst segmentte rastlanabilecek bir 70-300mm objektifin performansına sahipken, kullanıcıya 400mm telefoto olanağı tanımaktadır. Bu yaklaşım, fotoğrafçılara ultra-tele dünyasına adım atmaları için yepyeni bir seçenek sunmuştur. Çarpıcı görüntü kalitesiyle benzersiz işlevselliği buluşturan bu eşsiz ürün, hem profesyonellerin hem de amatörlerin gereksinimlerini tek başına karşılayabilecek niteliktedir. Yeni ve büyük ölçüde geliştirilmiş “hafif bazuka” ultra-tele zoom objektifi sunuyoruz. 
 
Sıradışı optik performans ile küçük gövde yapısını buluşturan ileri teknoloji sayesinde Contemporary serisi çok farklı çekim koşulları ve farklı beklentiler için idealdir. 

SIGMA tüm değiştirilebilir objektiflerini üç ürün grubunda toplamaktadır: Contemporary, Art ve Sports. Üç gruptan biri olan Contemporary serisini oluşturan yüksek performanslı ürünlerin ortak özelliği, ileri üretim ve tasarım teknolojileri sayesinde aynı anda hem optik performans, hem de küçük boyutlu bir gövde elde edilmiş olması, böylelikle çok farklı çekim koşullarında rahatlıkla kullanılabilmeleridir. SIGMA zorlu bir mühendislik problemi olan, optik performanstan taviz vermeden ağırlığı ve boyutu küçültme hedefine, uç noktadaki teknolojisini kullanarak ulaşmıştır. 

 

Yeni ve heyecan verici bir ultra-tele zoom seçeneği

Görüntü kalitesi ve işlevselliğin benzersiz buluşması.
Bu ürün küçük boyutlu, hafif ve daha üst segmentte rastlanabilecek bir 70-300mm objektifin performansına sahipken, kullanıcıya 400mm telefoto olanağı tanımaktadır. Bu yaklaşım, fotoğrafçılara ultra-tele dünyasına adım atmaları için yepyeni bir seçenek sunmuştur. Çarpıcı görüntü kalitesiyle benzersiz işlevselliği buluşturan bu eşsiz ürün, hem profesyonellerin hem de amatörlerin gereksinimlerini tek başına karşılayabilecek niteliktedir.

Küçültülmüş bir gövdede üstün görüntü kalitesi
Bu objektifin geliştirilmesi sırasında SIGMA, gövde yapısını küçültme ve görüntü kalitesini artırma hedefini sınırlara taşımıştır. Optik tasarımda kullanılan dört SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) cam mercek ve optimal ışık aktarımı sayesinde olası optik kusurlar en aza indirilmiştir. Ayrıca, diyafram açıklığı ile denetlenmesi mümkün olmayan yanal renk saçılması (transverse chromatic aberration) kusurunun giderilmesi için özel bir çaba harcanmış ve tüm zoom aralığı boyunca sıradışı görüntü kalitesi elde edilmiştir. 

Tele ve makro bir arada.
160cm yakın netlik mesafesi ve 1:3.8 oranında büyütme sayesinde bu objektif hem uzak mesafelerde hem de yakın konuların görüntülenmesinde başarıyla kullanılır.

Öze düşük saçılımlı cam.

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur ve özellikle tele objektiflerde daha belirgin biçimde gözlenir. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir. 

Parlama ve iç yansımaların en aza indirildiği tasarım

SIGMA ürün geliştirme sürecinin ilk aşamalarından itibaren parlama ve iç yansımaları ölçerek karşı açılardan gelen güçlü ışığa dayanıklı bir optik tasarım meydana getirir. Prototip aşamasında da SIGMA yalnızca simülasyon yapmakla kalmayıp, çok sayıda farklı ışık koşulunda gerçek fotografik deneyler yürüterek parlama ve yansıma oluşumunu gözlemekte, nedenlerini belirlemekte ve önlem almaktadır. Ayrıca, SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama özelliği parlama ve yansımaları daha da azaltarak ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Çok daha pahalı bir modelin nitelikleri ve işlevselliğiyle, üst düzey performans. 
Ana kullanım ya da destekleyici ürün olarak uygun.

SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM | Contemporary, pazara sunulmasından bu yana güçlü temel nitelikleri ve olağanüstü optik performansıyla tüm dünyada fotoğrafçıların beğenisini kazanmıştır. Bu yeni ürün de, aynı performans düzeyini küçük boyutlu bir 400mm ultra-tele zoom gövdesinde, yalnızca Ø67mm filtre çapı ve 1,160g ağırlıkla sunuyor. Üstelik bir ultra-tele zoom objektifte bulunması beklenen tüm ek özellikleri içeriyor: optik sabitleyici (OS), hipersonik motor (HSM), hızlı netleme için yeni AF algoritması, netlik sınırlayıcı ve fazlası. Ayrıca, tüm bu benzersiz özellikler isteğe bağlı SIGMA USB Dock sayesinde kullanıcı tarafından kişiselleştirilebiliyor.

Yepyeni bir optik sabitleyici (OS), yeni ve özgün netleme algoritması
Yeni geliştirilen jiroskopik denge algılayıcı ve yeni özgün yazılım sayesinde tümüyle yenilenen OS sistemi, güçlü bir titreşim azaltma etkisi meydana getirmektedir. Bir ivme-ölçer, fotoğraf makinesi sarsıntısını hangi yönde olursa olsun (yatay, dikey, çapraz) etkin biçimde algılar ve makine ister yatay ister dikey tutuluyor olsun, fotoğraflarda hareket netsizliğinin büyük ölçüde önüne geçer.

Nikon elektromanyetik diyafram mekanizması eklendi 
Ürünün Nikon versiyonunda yer alan elektromanyetik diyafram mekanizması, fotoğraf makinesi gövdesinden gelen ilgili sinyalleri algılayabilmektedir. Bu sayede diyafram kontrolu çok hassas bir biçimde gerçekleşmekte ve sürekli çekim modunda istikrarlı otomatik pozlama (AE) mümkün olmaktadır. 
* Bazı gövdelerde bu işlev sınırlı olabilir.


Kavisli diyafram
9 bıçaklı ve kavisli olan diyafram, fotoğrafın netsiz olan bölgelerinde çekici bir bokeh (netsizlik estetiği) etkisi yaratır.

Akıcı ve hızlı otomatik netleme 
HSM (Hiper Sonik Motor) sayesinde otomatik netleme çok hızlı ve sessizdir. Güncellenmiş olan netleme algoritması çok daha akıcı bir netleme performansı sağlar. 

Toza ve su sıçramasına karşı korumalı bayonet.
Objektifin gövde bağlantısı kauçuk conta ile toza ve su sıçramalarına karşı tecrit edilmiştir. * 
* SIGMA gövde uyumlu modeller hariç
 

İtme/çekme hareketiyle zoom 
Görüş açısı kontrolunun çok daha hızlı olması için zoom halkası alışılmış çevirme hareketine ek olarak, itme/çekme hareketiyle de kullanılabilir. Özel parasoley de bu hareketi ve genel olarak elde kullanımı kolaylaştıracak biçimde tasarlanmıştır. Görüş açısının hızla değiştirilebilmesi, kritik karelerin yakalanmasını kolaylaştırır. 

Yeni nesil tele-dönüştürücüler (isteğe bağlı)
Yeni nesil objektiflerimiz için geliştirilmiş olan yeni tele-dönüştürücüler bu ürünle de uyumludur. SIGMA TELECONVERTER TC-1401 veya TELECONVERTER TC-2001 ile birlikte kullanıldığında MF 140-560mm F7-9 veya MF 200-800mm F10-12.6 hiper-tele zoom objektif elde edilmiş olur. 

Yüksek doğrulukta, dayanıklı pirinç bayonet
Bayonet halkasının pirinçten üretilmiş olması yüksek doğruluk ve uzun kullanım ömrü sağlar. Halkanın yüzeyine uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, objektifin genel olarak sağlamlığı artırılmıştır. 

Ek Özellikler

 

Bayonet adaptörü (Mount Converter) MC-11 ile uyumlu
MC-11 bayonet adaptörü sayesinde SIGMA SA (SIGMA gövde uyumlu) ve SIGMA EOS (Canon gövde uyumlu) objektifler, Sony E-mount fotoğraf makinesi gövdelerinde kullanılabilmektedir. Ultra-tele zoom dünyasının keyfini, Sony E-mount fotoğraf makineleriyle de tadın.

SIGMA USB DOCK sayesinde kişiselleştirme ve esnek ayarlamalar mümkün

İsteğe bağlı SIGMA USB DOCK ile, objektifinizin bellenim (firmware) güncellemelerini, netlik kalibrasyonunu ve diğer ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için objektifinizi SIGMA USB DOCK aracılığıyla bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Özgün SIGMA Optimization Pro yazılımı sayesinde güncelleme, kişiselleştirme ve ayarlar kolaylıkla yapılır. 

Bayonet değiştirme hizmetine uygun
Objektifleriniz uzun vadeli yatırımlara dönüşsün. 

Ücretli bir hizmet olan bayonet değişimi sayesinde, gövde standardınızı değiştirdiğinizde tüm objektif setinizi de değiştirmeniz gerekmeyecek, en sık kullandığınız objektiflerinizi yeni gövde sisteminde de kullanmayı sürdüreceksiniz.


SIGMA yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpaze içinde çok farklı objektifler üretmiştir. Benzersiz bilgi birkimimiz ve kaynaklarımız sayesinde, Bayonet Değiştirme Hizmeti başlatılmıştır. SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM | Contemporary ve diğer yeni nesil SIGMA değiştirilebilir objektifler için geçerli olan bu hizmet sayesinde mevcut bayonet halkası ve ilgili dahili parçalar değiştirilerek, objektif farklı bir gövde standardına uygumlu hale getirilmektedir. Bu sayede en fazla sevdiğiniz objektifleri, gövde seçiminiz tarafından sınırlanmadan uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacaksınız. 

Yeni SIGMA GLOBAL VISION ürün serileri, görüntü kalitesinde dünya standartlarını değiştiriyor


SIGMA’nın özgün MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi: A1
Geçmişte, geleneksel görüntü algılayıcılarının kullanıldığı MTF (Modulation Transfer Function / Modülasyon Transfer Fonksiyonu) ölçüm sistemleri kullanıyorduk. Ancak, 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcıları kullanarak kendi MTF ölçüm sistemimiz A1’i* geliştirdik. Geçmişte gözlenemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar bu sayede kalite kontrol kapsamına girmiştir. Tüm SIGMA 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM | Contemporary objektifler, fabrikayı terk etmeden önce bu sistemde kontrol edilmektedir. 
* A1: Aizu 1

46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcı
46 efektif megapixel (4,800 × 3,200 × 3 katman) ve 44 kaydedilen megapiksel (4,704 × 3,136 × 3 katman) çözünürlükteki 23.5 × 15.7mm APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı, ana RGB renk değerlerini her bir piksel konumunda okumakta, böylece eksiksiz ve doğru renk bilgisi üretmektedir. Düşey olarak sıralanmış üç silikon katman içinde yer alan ışık algılayıcılar, silikonun farklı derinliklerde kırmızı, yeşil ve mavi ışığı yakalama özelliği sayesinde çok daha doğru renk bilgisi üretmekte, klasik görüntü algılayıcılardan farklı olarak her pikseli tek başına üreterek çok daha keskin çözünürlük elde etmektedir. Tek noktadan üç ana renk ölçüldüğünden moire (komşu pikseller arasındaki çizgi geçişlerinde kırılmalar) oluşması mümkün değildir ve dolayısıyla anti-alias (ışık yayıcı) filtreye de gerek yoktur. Bu nedenle 46-megapiksel APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı tarafından üretilen ışık ve renk bilgisi adeta üç boyutlu, benzersiz bir fotoğraf algısı yaratır. 

Olağanüstü yüksek doğrulukta, benzersiz üretim kalitesi: Tümüyle “Made in Japan”.
Birkaç küçük istisna dışında SIGMA’nın tüm üretimi, kalıplar ve tüm parçalar da dahil olmak üzere, Japonya’da tek bir entegre tesiste gerçekleşmektedir. Şu anda, kullandığı tüm parçaları gerçekten Japonya’da üreten çok az sayıdaki üretici firmalardan biriyiz. Ürünlerimize, temiz havası ve suyu, görkemli doğası, çalışkan ve tutkulu insanlarıyla ülkemizin eşsiz ruhunun da sindiğini düşünmek istiyoruz. Yüksek düzeyde ekspertiz ve akıllı, ileri teknolojinin eseri olan özgün kaliteleriyle SIGMA ürünleri gurur kaynağımızdır. İleri düzeyde fotoğrafçılık hedeflenerek meydana getirilmiş olan ürünlerimiz bugüne dek dünyanın her yerinde profesyonelleri ve fotoğraf tutkunlarını mutlu etmiştir. Zira, üretimimizin temelinde, tutkulu ve gururlu uzmanlarımızın elinden çıkan eşsiz bir işçilik anlayışı yer almaktadır. 

Teknik Veriler

Kesit

lc_100-400_5-6-3_dg_os_hsm_a017
Optik Yapı 15 grupta 21 mercek
Görüş Açısı 24.4° - 6.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F22
En yakın netlik uzaklığı 160cm
En fazla büyütme 1:3.8
Filtre çapı Ø67mm
Ağırlık 1,160g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø86.4mm×182.3mm (Ölçüler SIGMA gövde uyumlu model içindir.)
Birlikte Gelen Aksesuarlar

Parasoley, Standart ön kapak 67mm, Arka kapak, Koruyucu halka

PT-31

 
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-mount için)

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 82mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 82mm polarizasyon filtresi

 

Örnek Fotoğraflar