sigma_a
Art

105mm F1.4 DG HSM

Karşınızda “bokeh ustası”. FF gövdeler için, inanılmaz keskinlik. F1.4 Art serisinin amiral gemisi. SIGMA Art serisindeki en uzun odaklı üye.

pphoto_105_1-4_a018_horizontal_hood_m-3
pphoto_105_1-4_a018_horizontal_m
pphoto_105_1-4_a018_horizontal2_m
pphoto_105_1-4_a018_vertical_m

Karşınızda “bokeh ustası”. FF gövdeler için, inanılmaz keskinlik. F1.4 Art serisinin amiral gemisi. SIGMA Art serisindeki en uzun odaklı üye. 

SIGMA, ilk Global Vision F1.4 objektifi olan 35mm F1.4 DG HSM | Art’ı 2012 yılında tanıttığından bu yana, aileye F1.4 değerinde geniş diyafram açıklığına sahip ürünler eklemeye devam etmektedir. Şimdi de, yeni 105mm F1.4 DG HSM | Art’ın sahneye çıkmasıyla , SIGMA’nın sunduğu F1.4 ışık değerine sahip objektiflerin sayısı dokuza ulaşmıştır. Bu ürünlerden altısı tam kare (full-frame), üçü APS-C gövdeler için tasarlanmıştır. Bu objektiflerin tümü, en aza indirilmiş optik kusurlarla, şaşırtıcı derecede yüksek keskinliğe ve çarpıcı kontrasta sahip olacak biçimde tasarlanmıştır. F1.4 Art serisinde en uzun odak uzaklığına sahip olmasıyla öne çıkan bu yeni üründe sıradışı çözünürlük, yüksek bokeh estetiğiyle birleşmiştir. Çekilen fotoğraflarda keskin ayrıntılar kadar netliğin dışında kalan alanlarda da çok yüksek bir görsel estetik oluşacak biçimde tasarlanmış olan bu ürün, tam anlamıyla bir “bokeh ustası”dır. SIGMA 105mm F1.4 DG HSM | Art, görüntü kalitesine en yüksek önceliğin verilmesi ve bu nedenle inanılmaz düzeyde optik performans sergilemesiyle F1.4 Art serisinin amiral gemisi olmayı fazlasıyla hak etmiştir. 

Portre ve gökyüzü çekimleri için ideal

Geniş F1.4 maksimum diyafram açıklığıyla orta-tele performansının biraraya gelebilmesi için bu ürünün tasarımında tam 17 mercek, 12 grup halinde sıralanmıştır. Bu, bir asal (prime) objektif için çok yüksek bir sayıdır. Üç adet FLD cam mercek, iki adet SLD cam mercek ve bir asferik mercek sayesinde, optik sistemde aksiyel renk saçılması en aza indirilmiş, son derece yüksek çözünürlük elde edilmiş ve çevresel aydınlık artırılmıştır. Odaklanan uzaklıktaki ayrıntılar son derece keskin görüntülenirken, netliğin dışındaki alanlarda son derece doğal renklere ve yüksek estetiğe sahip bokeh etkisi görülür. Bu sayede ürün portre fotoğrafçılığı için ideal seçimdir. Optik sistem ayrıca oksu koma parlamasını (ışık noktalarının özellikle köşelerde ok biçiminde uzayan parlamalar oluşturması / sagittal coma flare) en aza indirdiğinden gece yıldızlı gökyüzü çekimlerinde de başarıyla kullanılır.

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Köşe kararması

vignetting_105_1-4_dg_hsm_a018_1


Benzersiz çevresel parlaklık

Bir objektife bol ışık girmesini sağlamanın en etkili yöntemi, optik sistemde en önde yer alan merceğin çapını büyütmektir. Tam 105mm genişliğindeki filtre çapıyla SIGMA 105mm F1.4 DG HSM | Art, kendi kategorisindeki diğer objektiflere kıyasla çok daha fazla çevresel ışık aktarır. Bu sayede köşe kararması olmaksızın yüksek düzeyde bokeh estetiği sunan bu ürün, portre fotoğrafçılığı için idealdir.

Özel düşük saçılımlı cam

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir.

Parlama ve iç yansımaların en aza indirildiği tasarım

SIGMA ürün geliştirme sürecinin ilk aşamalarından itibaren parlama ve iç yansımaları ölçerek karşı açılardan gelen güçlü ışığa dayanıklı bir optik tasarım meydana getirir. Ayrıca, SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama özelliği parlama ve yansımaları daha da azaltarak ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır. Birlikte gelen parasoley, yan açılardan gelebilecek ters ışıkları engelleyerek görüntü kalitesinin daha da artmasına yardımcı olur.

 

Ek Özellikler

Profesyonel nitelikler

Tüm iklim koşullarında rahat çalışma

Tıpkı SIGMA Sports serisi objektiflerde olduğu gibi, 105mm F1.4 DG HSM | Art da toz ve su sıçramalarına karşı etkili biçimde korunmuştur. Gövde bağlantısı, netlik halkası ve diğer kritik bağlantı noktalarında özel contalar yer almaktadır. Bu sayede tüm iklim koşullarında sorunsuz çalışılır. Ek olarak, en öndeki mercek su ve yağ tutmayan özel bir kaplamaya sahiptir ve bu sayede çok kolay temizlenir. Yüksek hızlı ve yüksek doğruluğa sahip otomatik netleme sistemi de kullanıcının aniden gelişen sahnelerde hiçbir kareyi kaçırmamasını sağlar.

Konforlu kullanım

Özel parasoley, alışılmış ABS plastik yerine CFRP (karbon elyaf ile güçlendirilmiş plastik / carbon fiber reinforced plastic) ile üretilmiştir. Hafif ancak güçlü olan bu malzeme, hava araçlarının iç ve dış donanımlarının üretilmesinde ve benzer uygulamalarda kullanılmaktadır. Ayrılabilir Arca-Swiss tipi üçayak bileziği, Arca-Swiss platform ve bağlantı aksesuarlarıyla uyumludur. Özel koruyucu bant da, ürün elde kullanıldığında taşıma ve kullanımı kolaylaştırır.

Tam zamanlı manuel netlemeye hızlı geçiş

Yalnızca netlik halkasının hareket ettirilmesiyle sürekli AF sırasında dahi tam zamanlı manuel netleme moduna geçiş yapılabilmektedir. Böylece çok kısa sürede hassas netlik yapılması mümkün olur. (Bu özellik bayonet tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.)

Kavisli diyafram

9 bıçaklı ve kavisli olan diyafram, fotoğrafın netsiz olan bölgelerinde tüm diyafram değerlerinde çekici bir bokeh etkisi yaratır.

Yüksek doğrulukta, dayanıklı pirinç bayonet

Bayonet halkasının pirinçten üretilmiş olması yüksek doğruluk ve uzun kullanım ömrü sağlar. Halkanın yüzeyine uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, objektifin genel olarak sağlamlığı önemli ölçüde artırılmıştır.

Full-frame Sony E-mount gövdelerle uyumlu

Ürünün Sony E-mount aynasız gövdelerle uyumlu olan versiyonu, SLR gövdeler için üretilen modellerle aynı optik sisteme sahiptir. SIGMA bayonet adaptörü MC-11 gerekli değildir zira ürün, adaptörün gövdede görüntü sabitleme ve gövdede renk saçılması düzeltme gibi tüm işlevlerini gerçekleştirir. Ayrıca ürünün bu versiyonu, MC-11 ile mümkün olmayan Sony Sürekli (Continuous) AF özelliğini de desteklemektedir. SIGMA, uzun vadede Art serisinde yer alan 14mm ile 135mm arasındaki tüm asal (prime) full-frame objektiflerin Sony E-mount versiyonlarını üretmeyi planlamaktadır. (Bu ürün, Sony firması ile yapılan lisans anlaşması uyarınca, Sony tarafından tanımlanmış olan E-mount standartlarına göre geliştirilmiş, üretilmiş ve pazara sunulmuştur.)

Canon Optik Düzeltme (Lens Aberration Correction) sistemiyle uyumlu

Ürünün Canon uyumlu versiyonu, Canon Optik Düzeltme sistemiyle uyumludur.* Bu özellik sayesinde objektifin optik karakteristiği belirlenerek çevresel aydınlanma, renk saçılması, geometrik distorsiyon gibi kusurlar gövde içinde yazılımla düzeltilir ve böylece görüntü kalitesi daha da artırılır. (Bu özellik tüm Canon gövdelerde bulunmamaktadır. Uygulanabilen düzeltmeler gövde modeline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.)

Bayonet adaptörü (Mount Converter) MC-11 ile uyumlu

MC-11 bayonet adaptörü sayesinde SIGMA SA (SIGMA gövde uyumlu) ve SIGMA EOS (Canon gövde uyumlu) objektifler, Sony E-mount fotoğraf makinesi gövdelerinde kullanılabilmektedir. Bu sayede, birden fazla gövde sistemine sahip olan kullanıcılar objektif yatırımlarından daha fazla fayda elde edebilirler. 

SIGMA USB DOCK ve özgün yazılım sayesinde kişiselleştirme ve esnek ayarlamalar mümkün

Yeni nesil objektiflerimizin tümünde, isteğe bağlı SIGMA USB DOCK aracılığıyla objektifinizin bellenim (firmware) güncellemelerini, netlik kalibrasyonunu ve diğer ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için objektifinizi SIGMA USB DOCK aracılığıyla bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Özgün SIGMA Optimization Pro yazılımı sayesinde güncelleme, kişiselleştirme ve ayarlar kolaylıkla yapılır.

Bayonet değiştirme hizmetine uygun

Objektifleriniz uzun vadeli yatırımlara dönüşsün. Ücretli bir hizmet olan bayonet değişimi sayesinde, gövde standardınızı değiştirdiğinizde tüm objektif setinizi de değiştirmeniz gerekmeyecek, en sık kullandığınız objektiflerinizi yeni gövde sisteminde de kullanmayı sürdüreceksiniz.

SIGMA yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpaze içinde çok farklı objektifler üretmiştir. Benzersiz bilgi birkimimiz ve kaynaklarımız sayesinde, Bayonet Değiştirme Hizmeti başlatılmıştır. Yeni nesil SIGMA değiştirilebilir objektifler için geçerli olan bu hizmet sayesinde mevcut bayonet halkası ve ilgili dahili parçalar değiştirilerek, objektif farklı bir gövde standardına uyumlu hale getirilmektedir. Bu sayede en fazla sevdiğiniz objektifleri, gövde seçiminiz tarafından sınırlanmadan uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacaksınız.

SIGMA GLOBAL VISION ürün serileri, görüntü kalitesinde dünya standartlarını değiştiriyor

SIGMA’nın özgün MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi: A1 sayesinde, tüm ürünlerde üstün işlevsellik.

SIGMA ürünleri, iyi düşünülmüş tasarım konseptleri, ileri Japon üretim teknolojisi ve acımasız performans değerlendirmesinin ardından dünyaya gelir. Geçmişte, geleneksel görüntü algılayıcılarının kullanıldığı MTF (Modulation Transfer Function / Modülasyon Transfer Fonksiyonu) çözünürlük ölçüm sistemleri kullanıyorduk. Ancak, 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcıları kullanarak kendi MTF ölçüm sistemimiz A1’i (Aizu 1) geliştirdik. Yegane üretim tesisimiz olan Aizu fabrikamızda üretilen her bir objektif bu yeni sistemde tek tek kontrol edilmektedir. Geçmişte gözlenemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar bu sayede kalite kontrolu kapsamına girmiştir ve böylece istikrarlı olarak yüksek optik performans garanti edilir.

46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcı

46 efektif megapixel (4,800 × 3,200 × 3 katman) ve 44 kaydedilen megapiksel (4,704 × 3,136 × 3 katman) çözünürlükteki 23.5 × 15.7mm APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı, ana RGB renk değerlerini her bir piksel konumunda okumakta, böylece eksiksiz ve doğru renk bilgisi üretmektedir. Düşey olarak sıralanmış üç silikon katman içinde yer alan ışık algılayıcılar, silikonun farklı derinliklerde kırmızı, yeşil ve mavi ışığı yakalama özelliği sayesinde çok daha doğru renk bilgisi üretmekte, klasik görüntü algılayıcılardan farklı olarak her pikseli tek başına üreterek çok daha keskin çözünürlük elde etmektedir. Tek noktadan üç ana renk ölçüldüğünden moire (komşu pikseller arasındaki çizgi geçişlerinde kırılmalar) oluşması mümkün değildir ve dolayısıyla anti-alias (ışık yayıcı) filtreye de gerek yoktur. Bu nedenle 46-megapiksel APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı tarafından üretilen ışık ve renk bilgisi adeta üç boyutlu, benzersiz bir fotoğraf algısı yaratır.

MTF tablosu

Kırılma MTF

diffractionmtf_105_1-4_dg_hsm_a018

Geometrik MTF

 geometricalmtf_105_1-4_dg_hsm_a018 

Olağanüstü yüksek doğrulukta, benzersiz üretim kalitesi: Tümüyle “Made in Japan”.

Birkaç küçük istisna dışında SIGMA’nın tüm üretimi, kalıplar ve tüm parçalar da dahil olmak üzere, Japonya’da tek bir entegre tesiste gerçekleşmektedir. Şu anda, kullandığı tüm parçaları gerçekten Japonya’da üreten çok az sayıdaki üretici firmalardan biriyiz. Ürünlerimize, temiz havası ve suyu, görkemli doğası, çalışkan ve tutkulu insanlarıyla ülkemizin eşsiz ruhunun da sindiğini düşünmek istiyoruz. Yüksek düzeyde ekspertiz ve akıllı, ileri teknolojinin eseri olan özgün kaliteleriyle SIGMA ürünleri gurur kaynağımızdır. İleri düzeyde fotoğrafçılık hedeflenerek meydana getirilmiş olan ürünlerimiz bugüne dek dünyanın her yerinde profesyonelleri ve fotoğraf tutkunlarını mutlu etmiştir. Zira, üretimimizin temelinde, tutkulu ve gururlu uzmanlarımızın elinden çıkan eşsiz bir işçilik anlayışı yer almaktadır. 

Teknik Veriler

Kesit lc_105_1-4_dg_hsm_a018
Optik Yapı 12 grupta7 19 mercek
Görüş Açısı 23.3°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 100cm
En fazla büyütme 1:8.3
Filtre çapı Ø105mm
Ağırlık 1,645g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø115.9mm×131.5mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Çanta, parasoley, üçayak bileziği (TS-111) ve koruyucu bant (PT-21)
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-mount için)

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 105mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 105mm polarizasyon filtresi

 

Örnek Fotoğraflar