sigma_s
Sports

120-300mm F2.8 DG OS HSM

Fotoğrafçılık için daha geniş bir dünya, daha derin bir ifade düzeyi. Her durumda farkını hissettiren yüksek performanslı bir tele-zoom.

pphoto_120_300_28_s013_l_01
pphoto_120_300_28_s013_l_02
pphoto_120_300_28_s013_l_03
pphoto_120_300_28_s013_l_04
pphoto_lh1220-01_l

Üstün performans, fotoğrafçıların gereksinimleri dikkate alınarak yeniden tasarlandı.

Yüksek doğrulukta, güçlü ve geniş diyafram açıklığına sahip, 300mm tele-zoom: 120-300mm F2.8 DG OS HSM |Sports.

 1. Sports ürün grubumuzun ortak özelliği gereği, en yüksek düzeyde optik performans.

2. Dayanıklılığı artırılmış üst düzey profesyonel ürün.

3. Aksiyon yakalamaya yönelik tasarım sayesinde, hayal ettiğinden azına razı olmayan fotoğrafçıları kesinlikle tatmin edecek bir objektif.

4. Daha kolay kullanım ya da özel ihtiyaçlar nedeniyle kişiye özel ayarlanabiilme.

5. Yeni nesil SIGMA tele-dönüştürücüler ile uyumlu.

6. SGV konsepti ile tasarlanan yeni ürün grupları, görüntü kalitesinde yeni standartlar oluşturuyor.

* Ürünün görünüşünde ve teknik özelliklerinde duyurulmadan değişiklikler yapılabilir.

Fotoğrafçılık için daha geniş bir dünya, daha derin bir ifade düzeyi. Her durumda farkını hissettiren yüksek performanslı bir tele-zoom.

Güçlü zoom işlevine sahip, profesyonel bir 300mm F2.8 tele objektif olan bu ürün, kullanıcı tarafından tümüyle kişiselleştirilebilmekte, bu sayede zorlu koşullara kısa sürede uyum sağlayabilmektedir.

Kusursuz görsel ifade olanağı ve geniş diyafram açıklığı avantajı sağlayan 300mm F2.8 objektifler, profesyonel fotoğrafçıların favori ekipmanları arasındadır. SIGMA bu yaygın tercihi güçlü zoom yeteneği ile bir aşama daha ileri taşımak üzere 120-300mm F2.8 zoom objektifi geliştirdi

GelenekseI 300mm objektiflerle çekim yapmak ve kompozisyon oluşturmak genellikle zordur. Spor karşılaşmalarında, sahne performanslarında ve yer değiştirmenin zor olduğu diğer koşullarda, objektif değiştirme sırasında kritik anlar kaçırılabilir. Oysa F2.8 geniş diyafram açıklığına sahip ve 120-300mm aralığında çalışan bir zoom, objektif değiştirme ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırır, kompozisyon oluşturmayı kolaylaştırır. En zor koşullarda bile bu ürün fotografik ifade gücünüzü gerçek anlamda artıracaktır.

Yeni nesil Sports serisi ürünlerimizin tüm üstün özelliklerini taşıyan bu objektif, profesyonel kullanıcının tüm gereksinimleri gözetilerek geliştirilmiştir ve sıradışı an yakalama performansına sahiptir. 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Sports ürün grubunun temsil ettiği çok yüksek optik performans.

SIGMA'nın yeni Sports serisini oluşturan objektifler, en üst düzeyde optik performans ve fotografik ifade zenginliğine ek olarak, bir profesyonel fotoğrafçının amaçladığı hassas an yakalama becerisine tam olarak sahiptirler. Ödün verilmemiş olan optik performans ve fotografik ifade gücü sayesinde, uzak mesafedeki hızlı hareket eden konular yüksek keskinlikte görüntülenebilmekte, sıradışı işlevsellik sayesinde en zor koşullarda bile aynı rahatlıkta çalışmak mümkün olmaktadır. SIGMA 120-300mm F2.8 DG OS HSM|Sports, bu serinin ilk objektifidir. Tümüyle kişiselleştirilebilir olması sayesinde her kullanıcı kendisi için uygun olan özellikleri tanımlayabilir. Kuşlar, vahşi doğa, hava araçları, motor sporları, hatta portre çekimleri gibi çok farklı konuların görüntülenmesinde ideal seçimdir. Ayrıca, kişiselleştirmeler SIGMA tarafından geliştirilmiş özgün yazılım ve USB Dock kullanılarak, kolaylıkla uygulanıyor. 

Her bakımdan artırılmış kullanım kolaylığı.

En zorlu koşullarda bile, tam istediğin fotoğrafı çek. En yüksek düzeydeki dayanıklılığın ve kullanım kolaylığının tadını çıkar.

Objektifin dayanıklı yapısı zorlu çekim ve kullanım koşullarına karşı koyabilecek niteliktedir. Ayrıca fotoğrafçıların böyle bir üründen bekledikleri tüm sezgisel ve zevkli kullanım özellikleri bulunmaktadır. SIGMA’ya özgü dahili netleme ve dahili zoom teknolojileri kullanıldığından netlik ve zoom değerleri değiştirildiğinde objektifin uzunluğu, dolayısıyla eldeki dengesi değişmez. Objektifin ön bölümü hareket etmediğinden özellikle dairesel polarizasyon filtrelerinin kullanımı sorunsuzdur. SIGMA bu ürünü her bakımdan üstün kullanım özellikleriyle donatmıştır. Dokulu zoom halkası kullanım sırasında parmakların kaymamasını sağlar. Genel tasarıma kusursuz uyum sağlayan dört farklı kontrol anahtarı belirgin biçimde işaretlenmiştir ve kullanımları kolaydır. Parasoley, objektife bağlandığı kilide kadar yeni baştan tasarlanmıştır. Yeni üçayak bileziği de ayrı bir askı bağlanmasına uygundur. 

HSM (Hiper Sonik Motor)

Yeni hipersonik netleme motoru sayesinde otomatik netleme hızlı ve sessizdir. Geliştirilmiş netleme algoritması sayesinde AF daha yüksek bir doğrulukla çalışmaktadır. İstendiği anda manuel netlemeye geçilebilmesi de önemli bir ek özelliktir.

Uzak mesafedeki konuların elde çekilmesinde güçlü bir araç: Optik Stabilizasyon

Bu objektifte SIGMA'nın özgün OS (Optik Stabilizasyon) sistemi sayesinde üstün titreşim azaltma özelliği elde edilmiştir. Bu teknoloji, özellikle uzak mesafe çekimlerini üçayak kullanmadan yapan fotoğrafçılar için kritik önem taşır. İki farklı OS modu arasından seçim yapılabilir: Mod 1 genel fotoğrafçılık uygulamaları için uygundur. Mod 2 ise, pan hareketinin kullanıldığı motor sporları ve benzeri hızlı hareket eden konuların fotoğraflanmasında işlevseldir. Objektifin OS fonksiyonu ayrıca satılan USB dock aracılığıyla, kullanıcı tarafından ayrıntılı olarak ayarlanabilmektedir.

Not: Bu özellik Nikon F6 ve Canon EOS-1v dışındaki analog fotoğraf makinelerinde yoktur.

TSC (Thermally Stable Composite / Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit)

Kamera ve objektif tasarımında, parçaların üretiminde kullanılacak metal ve polikarbonat kalitesinin en üst düzeyde olması çok önemlidir. Endüstride bir ilk olarak, yeni nesil SIGMA objektiflerin gövdelerinde yeni bir malzeme; genleşme oranı çok düşük olan ve çok yüksek sertliğe sahip TSC (Thermally Stable Composite / Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit) kullanılmıştır. TSC aynı zamanda polikarbonata kıyasla %25 daha esnektir. TSC, ısıya bağlı genleşme oranı düşük olduğundan metal parçalarla kusursuz uyum sağlar ve bu sayede objektifin üretimi çok daha hassas bir biçimde gerçekleşmiş olur.

* TSC’nin ısıya bağlı genleşme karakteristiği alüminyum ile benzerlik göstermektedir. TSC ile üretilen parçalar ısı değişimlerinde çok daha az boyut değiştirdiğinden, çok daha hassas çalışan objektiflerin üretimi mümkün olur. Yaygın olarak kullanılan %20 cam içeren polikarbonata kıyasla TSC yaklaşık %70 daha esnektir. %30 cam içeren polikarbonat ile kıyaslandığında da bu değer %25’tir. (Karşılaştırma, SIGMA’nın ürettiği parçalarla yapılmıştır)

Profesyonel kullanıcı düşünülerek yaratılmış rafine ve eksiksiz bir tasarım.

SIGMA Sports serisindeki tüm objektifler, güçlü kavrayış sağlayan yüksek kaliteli kauçuk kaplı çepere sahip parasoley, tasarımı yenilenen ön kapak ve AF/MF anahtarıyla gelir. Tümü ergonomik ve kolay kullanım, üstün işlevsellik için tasarlanmıştır. Gövdenin içinde HSM (hipersonik motor) hızlı ve son derece sessiz otomatik netleme sağlamaktadır. Geliştirilmiş algoritma sayesinde otomatik netleme çok daha akıcı ve hatasızdır. Kullanıcının dilediği anda manuel netlemeye geçebiliyor olması da sanatsal dokunuşların fotoğrafçıya bırakıldığı anlamına gelen önemli bir özelliktir.

Özel zoom mekanizması

Özel olarak tasarlanan zoom mekanizması sayesinde zoom hareketi son derece akıcı ve tutarlıdır. Bu sayede fotoğrafçı dilediği çerçevelemeyi çok daha kısa sürede bularak kusursuz zamanlamayla çekim yapabilir.

Mükemmel optik cam merceklerin kullanımı sayesinde renk saçılması en aza indirilmiş, kendi kategorisinde bir kalite standardı oluşturmuştur.

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur ve özellikle tele objektiflerde daha belirgin biçimde gözlenir. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir. 

Dayanıklılığı artırılmış üst düzey profesyonel ürün.

Toza ve su sıçramalarına karşı dayanıklı tasarım.

Bu ürün, zorlu koşullarla başedebilmesi için toza ve su sıçramasına karşı dayanıklı olarak üretilmiştir. Yağmur gibi olumsuz ortam koşullarında çalışmak durumunda olan profesyonel fotoğrafçıların yüksek beklentileri böylece karşılanmış olur.

Su ve yağ tutmayan özel kaplama ile olumsuz koşullarda endişesiz çekimler

Ön ve arka merceklerin dışarı bakan yüzeylerinde su ve yağ tutmayan özel bir kaplama kullanılmıştır. Böylece, en olumsuz koşullarda bile bakım ve temizlik çok kolaydır. Damlacık ve lekeler kolaylıkla silinir.

İki farklı manuel netlik seçeneği.

AF ve MF seçeneklerine ek olarak MO (Manual Override / Geçici Manuel) seçeneği eklenmiştir. Bu konumda, netlik halkasının hareket ettirilmesi ile, gövde üzerinde AF seçildiği halde geçici olarak manuel netlik yapılabilir. İsteğe bağlı SIGMA USB DOCK kullanılarak manuel netliğe geçişteki eşik duyarlık değeri değiştirilebilir.

Hızlı zoom-in / zoom-out

Objektifin ön ucunda, değişen çekim koşullarında tutma şekli değiştirilmeden kolaylıkla zoom yapılmasına olanak tanıyan bir tasarım kullanılmıştır. Böylece görüş açısı çok kısa sürede değiştirilebilir.

Aksiyon yakalamaya yönelik tasarım sayesinde, hayal ettiğinden azına razı olmayan fotoğrafçıları kesinlile tatmin edecek bir objektif.

Yatay ve dikey pan sırasında sarsıntıya karşı mükemmel dengeleme.

OS sistemine bir ivmeölçer (accelerometer) eklenerek çok yüksek doğrulukta çalışması sağlanmıştır. OS Mod 1, genel amaçlıdır. Mod 2 ise pan tekniğinin kullanıldığı, otomobil yarışı vb. konuların çekiminde etkilidir. İvmeölçer, objektifin yatay ve dikey akslardan hangisinde hareket ettiğini algılayarak OS sisteminin hareket netsizliğini çok daha etkili bir biçimde azaltmasını sağlar.

* Bu objektif, Nikon F6 ve Canon EOS-1V dışındaki analog SLR gövdeler ile kullanılamaz.

Daha sessiz, daha hızlı AF

HSM (Hyper Sonic Motor) yüksek hızda ve sessiz otomatik netleme yapılmasını sağlar. Otomatik netleme algoritması daha da geliştirilmiştir ve önceki modellere kıyasla kesintisiz AF (AF-C) yaklaşık %5 daha hızlı çalışır.

SIGMA USB DOCK ile kişiselleştirme olanağı

Objektif yazılımının (bellenim) güncellenmesi, odaklama kalibrasyonu, manuel netlik kıstaslarının değiştirilmesi, izin verilen netlik aralığı ve netlik halkasının hareket ettirilmesi ile manuel netliğe geçiş süresi gibi parametrelerin kullanıcı tarafından ayarlanması için USB kapısından bilgisayara bağlanabilen isteğe bağlı özel bir adaptör ve özgün bir yazılım (SIGMA Optimization Pro) geliştirmiştir. Kişiselleştirme ayarları arasında AF hızı ve OS operasyon modu (dinamik izleme, standart ve orta düzey dinamik izleme) de bulunmaktadır.

Yeni nesil tele-dönüştürücüler ile uyumlu.

Bu objektif, isteğe bağlı yeni nesil tele-dönüştürücüler ile birlikte kullanılabilir. Objektife SIGMA TELE CONVERTER TC-1401 veya SIGMA TELE CONVERTER TC-2001 eklendiğinde ortaya MF 210-840mm F7-9 veya MF 300-1200 F10-12.6 hiper-tele zoom objektif çıkar.  Ayrıca uyumlu gövdelerde TC-1401, F:8 diyafram değerinde otomatik netlik yapabilmektedir.

* Kontrastı düşük ya da yeterince aydınlanmayan konuların çekiminde AF farklı noktalara netlik yapabilir.

Yeni SGV konsept ürün ailemizdeki objektifler görüntü kalitesi standartlarını tümden değiştiriyor.

 

Ek Özellikler

Üst düzey optik performans ve ifade gücü.

Fotoğrafçıların hayal ettikleri kareleri eksiksiz olarak elde etmelerini sağlayan yüksek aksiyon yakalama performansı. SIGMA tüm ürünlerini üç ürün grubunda toplamaktadır: Contemporary, Art ve  Sports. Sports grubunun öne çıkan özelliği, üst düzey optik performans ve ifade gücü ile birlikte, fotoğrafçıların hayal ettikleri kareleri eksiksiz olarak elde etmelerini sağlayan yüksek aksiyon yakalama performansıdır. Bu gruptaki objektifler ile çok uzak mesafelerdeki hızlı hareket eden konular dahi başarıyla görüntülenebilir. Ayrıca, bu ürünler fotoğrafçıların zorlu koşullar ve farklı senaryolar ile başa çıkabilmesini sağlayabilecek ek özellikler ile donatılmıştır. Spor fotoğrafçılığının yanı sıra kuş, vahşi yaşam, hava fotoğrafçılığı, motor sporları ve portre çekimleri için de idealdir. Sports ürün grubunun önemli bir özelliği, yeni nesil ürünlerimiz için geliştirilmiş olan yazılım sayesinde, kullanıcının gereksinimlerine göre kişiselleştirme seçeneklerinin zenginliğidir.

SIGMA GLOBAL VISION

SIGMA Global Vision başlığı altında tüm ürünlerimiz baştan tasarlanarak yenilenmekte ve aşağıdaki ortak özelliklerle yüksek beklentiler için sunulmaktadır.

● SIGMA'nın özgün MTF ölçüm sistemi "A1" ile kalite kontrolu  

Bugüne kadar objektif performansını ölçmek için geleneksel sensörler kullanılırdı. Ancak, artık 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü sensörlerini kullanarak, SIGMA tarafından geliştirilmiş özgün "A1" MTF" (Modülasyon Transfer Fonksiyonu) ölçme sistemini geliştirdik. Böylece, daha önce tespit edilemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar artık kalite kontrolu kapsamına girmektedir. Fabrikada üretilen her bir objektif, bu sistem tarafından onaylanmadan sevkedilmemktedir.

*A1: Aizu 1

● En yüksek düzeyde üretim kalitesi için “Made in Japan”

Tüm Sigma ürünlerinin imalatı, kalıplar ve parçalar dahil olmak üzere, entegre bir üretim sisteminde, başından sonuna Japonya'da gerçekleşir. Sadece Japonya'da üretim yapan sayılı firmalardan birisiyiz. Ürünlerimizi, fabrikamızın bulunduğu bölgenin ruhunu katarak, temiz hava, temiz su, işine odaklanmış ve çalışkan insanlarımızla yapıyoruz. Her biri kendi alanında uzman çalışanlarımız, zeka ve ileri teknoloji kullanımının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerimizin güvenilir kalitesinden gurur duymaktayız. Ürünlerimiz tüm dünyada bu yüzden profesyonelleri ve her seviyedeki fotoğraf tutkunlarını mutlu etmeyi sürdürmektedir.

● Bayonet Değişim Hizmeti ile uzun vadeli yatırım

Yıllardır çok farklı platformlar ve uygulamalar için değiştirilebilir objektifler üreten bir kurum olarak, yepyeni bir hizmeti duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: Bayonet Değişim Hizmeti*. Ücretli olarak verilen bu hizmet kapsamında, mevcut SIGMA objektiflerinizin gövde bağlantı halkası farklı bir gövde standardına dönüştürülebilmektedir. Böylece, gövde tercihini değiştiren kullanıcılar SIGMA objektiflerini yeni gövdeleriyle uzun yıllar boyu kullanmayı sürdürebileceklerdir.

*Bayonet Değişim Hizmeti normal bakım/onarım işlemlerinden farklıdır. Bu hizmetten yaralanmak için irtibata geçin.

● Pirinç bayonet

Objektiflerimiz, yüksek hassasiyette ve dayanıklılıkta üretilmiş pirinç bayonete sahiptir. Uzun süre kullanılabilmeleri için çok daha dayanıklı hale getirilmek üzere yüzeyleri özel işlemlerden geçirilerek üretilmiştir.

● İç parlama ve yansımalar önlendi

Tüm tasarım süreci boyunca güçlü ters ışıklara karşı dirençli bir yapı elde edilebilmesi için sürekli ölçüm ve hesaplamalar yapıldı. Super Çok Katmanlı Kaplama, iç parlama ve yansımaları daha da azaltmakta, ters ışıkta dahi yüksek kontrastlı, keskin görüntüler elde edilebilmektedir.

● Kavisli diyafram

Objektifin 9 adet kavisli bıçağa sahip olan diyaframı, açıklığın her zaman dairesel kalmasını sağlar ve netsiz alanlarda etkileyici bokeh etkisi oluşturur.

Teknik Veriler

Kesit lc_s_120-300_28_dg-2-copy
Optik Yapı 18 grupta 23 mercek
Görüş Açısı 20.4° - 8.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F22
En yakın netlik uzaklığı 150-250cm
En fazla büyütme 1:8.1 (200mm)
Filtre çapı Ø105mm
Ağırlık 3390g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø121.4mm×291mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Çanta, parasoley, kılıf kapak, omuz askısı,arka kapak
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-mount için)

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 105mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 105mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 105mm polarizasyon filtresi

SIGMA TELE-DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-1401

SIGMA TELE-DÖNÜŞTÜRÜCÜ TC-2001

SIGMA ÜÇAYAK PABUCU TS-51

Örnek Fotoğraflar