sigma_a
Art

135mm F1.8 DG HSM

En üst düzeydeki optik performansıyla, ideal 135mm tele objektif. 50 megapiksel ya da daha yüksek çözünürlüğe sahip gövdeler için, olağanüstü yüksek keskinlik. 135mm tele objektifler için yeni bir standart .

pphoto_135_a017_h_hood_m-2
pphoto_135_a017_h_m
pphoto_135_a017_img1_m
pphoto_135_a017_img2_m
pphoto_135_a017_img3_m
pphoto_135_a017_v_m

Cömert F1.8 ışık değerine sahip bu tele objektif, Art serisini daha da güçlü kılıyor.

En üst düzeydeki optik performansıyla, ideal 135mm tele objektif.

  • 50 megapiksel ya da daha yüksek çözünürlüğe sahip gövdeler için, olağanüstü yüksek keskinlik.
  • 135mm tele objektifler için yeni bir standart

135mm çoğunlukla en temel tele objektif kabul edilir ve bir objektif seti oluşturulurken ilk eklenen dar açılı objektif olur. Bu odak uzaklığı belirgin bir perspektif sıkışması sağlarken, F1.8 değerindeki geniş diyafram açıklığı dramatik bokeh etkisi yaratır. Aksiyel renk saçılması kusurunun en aza indirilmiş olması sayesinde, SIGMA 135mm F1.8 DG HSM | Art ile elde edilen bokeh etkisi yüksek estetiğe sahiptir. Aynı zamanda, her karede üstün kontrast ve çarpıcı keskinlik elde edilir. Çok yüksek ayrıştırma gücüyle 50 megapiksel ya da daha yüksek çözünürlüğe sahip tam kare DSLR gövdeler için idealdir. Tasarım ve optik cam alanlarındaki son gelişmelerin kullanılması ve tüm ayrıntıların baştan düşünülmesiyle SIGMA köşeden köşeye üstün görüntü kalitesi elde etmiş ve 135mm objektifler için yeni bir standart ortaya koymuştur.

 

Art serisi yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sunuyor

SIGMA, ürettiği tüm değiştirilebilir objektifleri her biri kendine özgü bir kullanım konseptine sahip üç seride gruplamaktadır: Contemporary, Art, ve Sports. Uç noktalarda optik performans ve cömert ifade gücü hedeflenerek tasarlanan Art serisi, kullanıcıya yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sağlamaktadır. Çarpıcı görüntü kalitesi ve keskinlik sayesinde manzara, portre, masa üstü, yakın plan ve gündelik çekimlerde en yüksek beklentileri karşılayabilen Art serisi fotoğrafçının, içindeki sanatçıyı açığa çıkartmasına yardımcı olur. Stüdyoda kurgulanmış çekimler için ideal olmakla birlikte dış ortamlarda, mimarlık fotoğrafçılığında, yıldızlı gece manzaralarının fotoğraflanmasında ve daha birçok uygulamada aynı güçte ifade olanağı sunmaktadır.

 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Önceliğin bütünüyle optik performansa verildiği tasarım. Çarpıcı keskinlik ve en aza indirilmiş renk kusurlarıyla portre çekimleri için ideal objektif.

Fotoğraflarda her bir saç telinin tek tek sayılabildiği olağanüstü yüksek keskinlikle birlikte geniş diyafram açıklığı sayesinde çarpıcı güzellikte bokeh etkisi elde edilir. Bu özellikleriyle konunun arka plandan bütünüyle ayrışmasını sağlarken, yakın plan ve boy çekimlerinde geniş açıklığa sahip tipik standart veya orta tele objektiflerden çok daha yüksek performans sergiler.

Ultra yüksek çözünürlük ve en aza indirilmiş renk kusurları elde edilmesini sağlayan optik tasarım

Bu üründe mercekler arasındaki ışık aktarımının kusursuz biçimde düzenlenmesine ek olarak iki adet SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve iki adet FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı) cam mercek kullanılmıştır. Bu teknolojiler, kendilerini daha çok netsiz bokeh alanlarında ve ince ağaç dalları gibi çizgisel ayrıntıların kenarlarında gösteren renk saçılmalarını en aza indirmektedir.

Sonuç, en açık diyafram değerinde bile tüm görüntü alanında ultra yüksek çözünürlük ve berraklıktır.

Dramatik bokeh etkisine sahip portre çekimleri için ideal

135mm odak uzaklığı çarpıcı bir perspektif sıkışması etkisi yaratmaktadır. Modelinize yakın mesafede olsanız bile dramatik perspektif olasılıkları hayli fazladır. Sıkışma etkisi hem yakın planda hem de boy çekimlerinde belirgindir ve bu da kompozisyon kurmayı kolaylaştırır. Üstelik F1.8 değerindeki geniş diyafram açıklığı sayesinde, arka planda etkileyici bokeh etkisi oluşan boy çekimleri mümkündür. Kısacası, bu ürün fotoğrafçılara çok sayıda kompozisyon seçeneğini tek başına sunmaktadır.

SIGMA'nın tam kare (full-frame) gövdeler için geliştirdiği altıncı geniş diyafram açıklığına sahip asal objektif

Art serisi ilk kez 2012 yılında SIGMA 35mm F1.4 DG HSM | Art ile duyurulmuştu. O tarihlerden bu yana seriye çok sayıda farklı niteliklere sahip ürün eklenmiştir. Yeni SIGMA 135mm F1.8 DG HSM|Art, seride geniş diyafram açıklığına sahip tam kare algılayıcı formatındaki altıncı asal (prime) üründür ve ultra yüksek çözünürlük çağında asal objektifler için yeni bir standart oluşturmuştur. 

Görüntü kalitesi, ultra yüksek çözünürlüğe sahip gövdeler için kusursuz düzeyde

Günümüzde üretilen 50MP ya da daha yüksek çözünürlüğe sahip DSLR gövdelerin potansiyelini açığa çıkarabilmek için ürünün netleme mekanizmasında SIGMA’ya özgü yüzer sistem kullanılmıştır. Bu sayede konu mesafesi ne olursa olsun görüntü alanında köşeden köşeye en üst düzeyde performans elde edilir. Geometrik distorsiyonun da en aza indirilmiş olması sayesinde görüntü kalitesi çarpıcıdır ve çekim sonrasında sayısal düzeltmelere ihtiyaç yoktur.

Özel düşük saçılımlı cam

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir.

Parlama ve iç yansımaların en aza indirildiği tasarım

SIGMA ürün geliştirme sürecinin ilk aşamalarından itibaren parlama ve iç yansımaları ölçerek karşı açılardan gelen güçlü ışığa dayanıklı bir optik tasarım meydana getirir. Prototip aşamasında da SIGMA yalnızca simülasyon yapmakla kalmayıp, çok sayıda farklı ışık koşulunda gerçek fotografik deneyler yürüterek parlama ve yansıma oluşumunu gözlemekte, nedenlerini belirlemekte ve önlem almaktadır. Ayrıca, SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama özelliği parlama ve yansımaları daha da azaltarak ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Ek Özellikler

SIGMA’nın son teknolojileri kullanıldı

Büyük boyutlu HSM, toz ve su sıçramasına karşı tecrit edilmiş gövde, elektromanyetik diyafram denetimi (Nikon uyumlu modelde) ve fazlası.

Hem çarpıcı optik performans hem de tatmin edici kullanım özellikleri elde edilebilmesi için bu üründe büyük boyutlu hipersonik motor (HSM), toz ve su sıçramasına karşı korumalı gövde ve diğer yüksek nitelikli özellikler dahil olmak üzere SIGMA’nın sahip olduğu son teknolojiler kullanılmıştır.

Büyük boyutlu HSM sayesinde çok yüksek duyarlıkta otomatik netleme

Büyük boyutlu hipersonik motor (HSM) netleme grubuna yüksek tork ile dönüş gücü sağladığından, hem çok hızlı netleme hem de düşük hızlarda benzersiz kararlılık ve hareket akışkanlığı sağlar. Bu özellik, geliştirilmiş AF algoritmasıyla birlikte kullanıcıya çok hızlı otomatik netleme performansı sağlamaktadır. Ek olarak, daha da hızlı tepki süreleri için konuya olan uzaklık aralığının seçilebildiği netlik sınırlama özelliği kullanılabilir.

Nikon elektromanyetik diyafram mekanizması eklendi

Ürünün Nikon versiyonunda yer alan elektromanyetik diyafram mekanizması, fotoğraf makinesi gövdesinden gelen ilgili sinyalleri algılayabilmektedir. Bu sayede diyafram kontrolu çok hassas bir biçimde gerçekleşmekte ve sürekli çekim modunda istikrarlı otomatik pozlama (AE) mümkün olmaktadır.

*Bu özellik bazı gövdelerde sınırlı olabilir.

Kavisli diyafram

9 bıçaklı ve kavisli olan diyafram, fotoğrafın netsiz olan bölgelerinde çekici bir bokeh etkisi yaratır.

Tam zamanlı manuel netlemeye hızlı geçiş

Yalnızca netlik halkasının hareket ettirilmesiyle sürekli AF sırasında dahi tam zamanlı manuel netleme moduna geçiş yapılabilmektedir. Böylece çok kısa sürede hassas netlik yapılması mümkün olur. Not: Bu özellik bayonet tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Toza ve su sıçramasına karşı korumalı bayonet

Objektifin gövde bağlantısına uygulanmış olan kauçuk conta gövde içinin temiz kalmasını sağlar.

* SIGMA gövde uyumlu model hariç.

Yüksek doğrulukta, dayanıklı pirinç bayonet

Bayonet halkasının pirinçten üretilmiş olması yüksek doğruluk ve uzun kullanım ömrü sağlar. Halkanın yüzeyine uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, objektifin genel olarak sağlamlığı önemli ölçüde artırılmıştır.

Bayonet adaptörü (Mount Converter) MC-11 ile uyumlu

MC-11 bayonet adaptörü sayesinde SIGMA SA (SIGMA gövde uyumlu) ve SIGMA EOS (Canon gövde uyumlu) objektifler, Sony E-mount fotoğraf makinesi gövdelerinde kullanılabilmektedir. Bu sayede, birden fazla gövde sistemine sahip olan kullanıcılar objektif yatırımlarından daha fazla fayda elde edebilirler. 

SIGMA USB DOCK ve özgün yazılım sayesinde kişiselleştirme ve esnek ayarlamalar mümkün

Yeni nesil objektiflerimizin tümünde, isteğe bağlı SIGMA USB DOCK aracılığıyla, objektifinizin bellenim (firmware) güncellemelerini, netlik kalibrasyonunu ve diğer ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için objektifinizi SIGMA USB DOCK aracılığıyla bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Özgün SIGMA Optimization Pro yazılımı sayesinde güncelleme, kişiselleştirme ve ayarlar kolaylıkla yapılır.

Bayonet değiştirme hizmetine uygun

Objektifleriniz uzun vadeli yatırımlara dönüşsün. Ücretli bir hizmet olan bayonet değişimi sayesinde, gövde standardınızı değiştirdiğinizde tüm objektif setinizi de değiştirmeniz gerekmeyecek, en sık kullandığınız objektiflerinizi yeni gövde sisteminde de kullanmayı sürdüreceksiniz.

SIGMA yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpaze içinde çok farklı objektifler üretmiştir. Benzersiz bilgi birkimimiz ve kaynaklarımız sayesinde, Bayonet Değiştirme Hizmeti başlatılmıştır. SIGMA 135mm F1.8 DG HSM | Art ve diğer yeni nesil SIGMA değiştirilebilir objektifler için geçerli olan bu hizmet sayesinde mevcut bayonet halkası ve ilgili dahili parçalar değiştirilerek, objektif farklı bir gövde standardına uyumlu hale getirilmektedir. Bu sayede en fazla sevdiğiniz objektifleri, gövde seçiminiz tarafından sınırlanmadan uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacaksınız.

SIGMA GLOBAL VISION ürün serileri, görüntü kalitesinde dünya standartlarını değiştiriyor

SIGMA’nın özgün MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi: A1 sayesinde, tüm ürünlerde üstün işlevsellik.

Geçmişte, geleneksel görüntü algılayıcılarının kullanıldığı MTF (Modulation Transfer Function / Modülasyon Transfer Fonksiyonu) çözünürlük ölçüm sistemleri kullanıyorduk. Ancak, 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcıları kullanarak kendi MTF ölçüm sistemimiz A1’i* geliştirdik. Geçmişte gözlenemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar bu sayede kalite kontrolu kapsamına girmiştir. Ürettiğimiz her bir 135mm F1.8 DG HSM | Art objektif bu sistemde tek tek kontrol edilmektedir.

* A1: Aizu 1

46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcı

46 efektif megapixel (4,800 × 3,200 × 3 katman) ve 44 kaydedilen megapiksel (4,704 × 3,136 × 3 katman) çözünürlükteki 23.5 × 15.7mm APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı, ana RGB renk değerlerini her bir piksel konumunda okumakta, böylece eksiksiz ve doğru renk bilgisi üretmektedir. Düşey olarak sıralanmış üç silikon katman içinde yer alan ışık algılayıcılar, silikonun farklı derinliklerde kırmızı, yeşil ve mavi ışığı yakalama özelliği sayesinde çok daha doğru renk bilgisi üretmekte, klasik görüntü algılayıcılardan farklı olarak her pikseli tek başına üreterek çok daha keskin çözünürlük elde etmektedir. Tek noktadan üç ana renk ölçüldüğünden moire (komşu pikseller arasındaki çizgi geçişlerinde kırılmalar) oluşması mümkün değildir ve dolayısıyla anti-alias (ışık yayıcı) filtreye de gerek yoktur. Bu nedenle 46-megapiksel APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı tarafından üretilen ışık ve renk bilgisi adeta üç boyutlu, benzersiz bir fotoğraf algısı yaratır.

Olağanüstü yüksek doğrulukta, benzersiz üretim kalitesi: Tümüyle “Made in Japan”.

Birkaç küçük istisna dışında SIGMA’nın tüm üretimi, kalıplar ve tüm parçalar da dahil olmak üzere, Japonya’da tek bir entegre tesiste gerçekleşmektedir. Şu anda, kullandığı tüm parçaları gerçekten Japonya’da üreten çok az sayıdaki üretici firmalardan biriyiz. Ürünlerimize, temiz havası ve suyu, görkemli doğası, çalışkan ve tutkulu insanlarıyla ülkemizin eşsiz ruhunun da sindiğini düşünmek istiyoruz. Yüksek düzeyde ekspertiz ve akıllı, ileri teknolojinin eseri olan özgün kaliteleriyle SIGMA ürünleri gurur kaynağımızdır. İleri düzeyde fotoğrafçılık hedeflenerek meydana getirilmiş olan ürünlerimiz bugüne dek dünyanın her yerinde profesyonelleri ve fotoğraf tutkunlarını mutlu etmiştir. Zira, üretimimizin temelinde, tutkulu ve gururlu uzmanlarımızın elinden çıkan eşsiz bir işçilik anlayışı yer almaktadır. 

Teknik Veriler

Kesit picture1
Optik Yapı 10 grupta 13 mercek
Görüş Açısı 18.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 87.5cm
En fazla büyütme 1:5
Filtre çapı Ø82mm
Ağırlık 1,130g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø91.4mm×114.9mm
Gövde uyumu bilgi

Bu ürünün Nikon gövde uyumlu versiyonunda elektromanyetik diyafram mekanizması kullanılmıştır. Bazı gövdelerde uyum sınırlı olabilir.

Birlikte Gelen Aksesuarlar Çanta, parasoley, standart ön kapak 82mm, arka kapak
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA WR CERAMIC PROTECTOR Koruyucu Filtre 82mm
SIGMA WR PROTECTOR Koruyucu Filtre 82mm 
SIGMA PROTECTOR Koruyucu Filtre 82mm 
SIGMA WR UV Filtre 82mm 
SIGMA WR CIRCULAR PL Polarizasyon Filtresi 82mm 
SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA USB DOCK UD-11

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)
SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-Mount için)

 

 

 

Örnek Fotoğraflar