sigma_a
Art

14mm F1.8 DG HSM

14mm F1.8 DG HSM | Art, Dünyanın ilk ve tek* F1.8 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı objektifi.

pphoto_14_a017_h_m-2
pphoto_14_a017_img1_m
pphoto_14_a017_img2_m
pphoto_14_a017_img3_m
pphoto_14_a017_img3_trm_m
pphoto_14_a017_s_m
pphoto_14_a017_v_m

Dünyanın ilk ve tek F1.8 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı objektifi.

(Şubat 2017 tarihinde, dSLR gövdeler için üretilmiş değiştirilebilir objektifler arasında.)

Uzun süredir beklenen F1.8 diyafram değeri sonunda gerçek oldu.

Görsel deneyime yeni bir boyut ekleyen, tam anlamıyla yüksek hızlı bir ultra geniş açılı objektif.

Yıldızlarla kaplı bir gökyüzü ya da geniş bir kumsal veya herhangi bir başka geniş alan görüntülenirken, geniş diyafram açıklığına sahip bir objektif hayatınızı kolaylaştırır, zira hareket eden bir konuyu yakalamak için ISO değerini yükseltmeden, sadece örtücü hızını artırmak yeterli olur. Tam kare 35mm görüntü alanı, ultra geniş açılı görüş alanı sağlayan 14mm odak uzaklığı ve klasik F2 sınırını aşan F1.8 diyafram değeriyle, SIGMA 14mm F1.8 DG HSM | Art, çok sayıda fotoğrafçının uzun süredir beklemekte olduğu gerçek yüksek hızlı ultra geniş açılı objektiftir. Her ne kadar 14mm odak uzaklığını içeren geniş açılı zoom objektifler varsa da, F1.8 diyafram değeri benzersiz bir avantajdır. Bu ürün yalnızca yüksek örtücü hızı kullanma şansını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir ateş böceği sürüsü gibi en zor konuları bile olağanüstü yüksek keskinlikle, benzersiz bokeh etkisiyle ve üstün optik performansla görüntüler.

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Art serisi yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sunuyor

SIGMA, ürettiği tüm değiştirilebilir objektifleri her biri kendine özgü bir kullanım konseptine sahip üç seride gruplamaktadır: Contemporary, Art, ve Sports. Uç noktalarda optik performans ve cömert ifade gücü hedeflenerek tasarlanan Art serisi, kullanıcıya yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sağlamaktadır. Çarpıcı görüntü kalitesi ve keskinlik sayesinde manzara, portre, masa üstü, yakın plan ve gündelik çekimlerde en yüksek beklentileri karşılayabilen Art serisi fotoğrafçının, içindeki sanatçıyı açığa çıkartmasına yardımcı olur. Stüdyo çekimleri için ideal olmakla birlikte mimarlık fotoğrafçılığında, yıldızlı gece manzaralarının fotoğraflanmasında ve daha bir çok ortamda aynı güçte ifade olanağı sunmaktadır.

Art serisine katılan yedinci 35mm tam kare asal (prime) objektif

SIGMA 35mm F1.4 DG HSM | Art, 2012 yılında Art ailesinin ilk üyesi olarak duyurulmuştu. O tarihten bu yana SIGMA aynı standartlarda farklı objektifler geliştirmeye devam etmiştir ve SIGMA 14mm F1.8 DG HSM | Art, ailedeki 35mm tam kare görüntü alanı sağlayan yedinci asal objektiftir. Böylece daha da güçlenen Art serisi, günümüzde ultra yüksek megapiksel çağının yeni optik standardıdır.

Ek Özellikler

14mm ultra geniş açı ve F1.8 ışık kazancı: 
Görsel deneyimde yeni bir boyut; daha önceleri mümkün olmayan, yepyeni bir ifade biçimi.

Ultra geniş açılı bir objektif, görüş alanının yarattığı çarpıcı perspektif sayesinde görüntülenen konuya çok yakın olurken, onu çok geniş bir arka plan içine yerleştirir. Bu olanak, fotoğrafa insan bakışının ötesinde ifade gücü sağlar.

SIGMA 14mm F1.8 DG HSM | Art, ultra geniş açının sağladığı zengin netlik derinliğiyle F1.8 diyafram açıklığının özellikle yakın çekimlerdeki sığ net alan derinliği estetiğini bir araya getirir. Sonuç, dramatik bokeh etkisi taşıyan uçsuz bucaksız bir arka plan önünde çok yüksek keskinlikte görüntülenmiş ana konudur. Bu görsellik, daha önceleri mümkün olmayan, son derece etkileyici ve yepyeni bir fotografik ifade biçimidir.

En aza indirilmiş renk saçılması

Üç adet FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı) ve dört adet SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) cam merceğin kullanılmasıyla, özellikle ultra geniş açılı objektiflerde belirginleşebilen çapraz renk saçılması kusuru en aza indirilmiştir. Köşe kararmasının da en aza indirildiği ürün, tüm görüntü alanında, merkezden köşelere dek çarpıcı görüntü kalitesiyle öne çıkmaktadır.

Benzersiz, geniş çaplı asferik mercek

SIGMA 12-24mm F4 DG HSM | Art, 80mm çap ölçüsüne sahip çok geniş bir asferik merceğin kullanıldığı ilk SIGMA objektif olmuştu. Bu başarıdan elde edilen deneyim sayesinde, yeni ürünün tasarımında da 80mm çapında, son derece hassas biçimde kalıplanmış bir cam asferik mercek, tasarımda en öndeki eleman olarak kullanıldı. Kendi kategorisinde bir ilk olan 14mm F1.8 değerleri ancak bu teknoloji sayesinde mümkün olmuştur.

Benzersiz bokeh etkisi

14mm ultra geniş açı görüş alanına rağmen, F1.8 diyafram değeri oldukça sığ net alan derinliği oluşturabilmekte, böylece fotoğraflanan konu netsiz bir arka planın önünde, benzersiz bokeh etkisiyle dramatik hacim kazanmaktadır. Bu, ancak çok geniş diyafram açıklığı sayesinde mümkün olan, eşsiz bir ifade olanağıdır.

Geometrik distorsiyon

Ön eleman olarak kullanılan geniş, 80mm çapındaki hassas biçimde kalıplanmış asferik mercek, geometrik distorsiyonu etkin biçimde en aza indirmektedir. Aynı zamanda çevresel parlaklığın da mükemmel biçimde dengelenmesiyle, tüm görüntü yüzeyinde merkezden köşelere dek çarpıcı görüntü kalitesi elde edilir.

Özel düşük saçılımlı cam

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir.

Parlama ve iç yansımaların en aza indirildiği tasarım

SIGMA ürün geliştirme sürecinin ilk aşamalarından itibaren parlama ve iç yansımaları ölçerek karşı açılardan gelen güçlü ışığa dayanıklı bir optik tasarım meydana getirir. SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama özelliği parlama ve yansımaları daha da azaltarak ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır. Birlikte gelen parasoleyin kullanılması da görüntü keskinliğini olumsuz etkileyebilecek kaçak ışıkların engellenmesinde etkilidir.

Hassas ve hızlı netleme için, büyük boyutlu HSM

Büyük boyutlu hipersonik motor (HSM), netleme grubunu yüksek hızla hareket ettirecek tork sağlamaktadır. Böylece tüm koşullarda istikrarlı performans elde edilir. Geliştirilmiş AF algoritmasıyla birlikte, hassas ve çok hızlı netleme performansı görülür.

Nikon elektromanyetik diyafram mekanizması eklendi

Ürünün Nikon versiyonunda yer alan elektromanyetik diyafram mekanizması, fotoğraf makinesi gövdesinden gelen ilgili sinyalleri algılayabilmektedir. Bu sayede diyafram kontrolu çok hassas bir biçimde gerçekleşmekte ve sürekli çekim modunda istikrarlı otomatik pozlama (AE) mümkün olmaktadır.

* Bazı gövdelerde bu işlev sınırlı olabilir.

Kavisli diyafram

9 bıçaklı ve kavisli olan diyafram, fotoğrafın netsiz olan bölgelerinde çekici bir bokeh (netsizlik estetiği) etkisi yaratır.

Hızlı AF, tam zamanlı manuel netleme önceliği

Tam zamanlı manuel netleme işlevi sayesinde, sadece netlik halkası çevrilerek istendiği anda manel netleme moduna geçiş mümkündür.

* Not: Tam zamanlı manuel netleme modunun çalışma biçimi, bayonet versiyonuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Toza ve su sıçramasına karşı korumalı bayonet.

Objektifin toz ve yabancı maddelerden en fazla etkilenebileceği noktası gövde bağlantısı olduğundan, bayonet kauçuk conta ile toz ve su sıçramalarına karşı korunmuştur. Ayrıca, ön eleman su ve yağ tutmayan bir kaplamaya sahiptir. Bu sayede yağmurda, deniz yakınında ve diğer zor koşullarda daha yüksek performans elde edilir.*

* SIGMA gövde uyumlu modeller hariç

Yüksek doğrulukta, dayanıklı pirinç bayonet

Bayonet halkasının pirinçten üretilmiş olması yüksek doğruluk ve uzun kullanım ömrü sağlar. Halkanın yüzeyine uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, objektifin genel olarak sağlamlığı artırılmıştır.

Bayonet adaptörü (Mount Converter) MC-11 ile uyumlu

MC-11 bayonet adaptörü sayesinde SIGMA SA (SIGMA gövde uyumlu) ve SIGMA EOS (Canon gövde uyumlu) objektifler, Sony E-mount fotoğraf makinesi gövdelerinde kullanılabilmektedir. Ultra-tele zoom dünyasının keyfini, Sony E-mount fotoğraf makineleriyle de tadın.

SIGMA USB DOCK ve özgün yazılım sayesinde kişiselleştirme ve esnek ayarlamalar mümkün

Yeni nesil objektiflerimizin tümünde, isteğe bağlı SIGMA USB DOCK aracılığıyla, objektifinizin bellenim (firmware) güncellemelerini, netlik kalibrasyonunu ve diğer ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için objektifinizi SIGMA USB DOCK aracılığıyla bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Özgün SIGMA Optimization Pro yazılımı sayesinde güncelleme, kişiselleştirme ve ayarlar kolaylıkla yapılır.

Bayonet değiştirme hizmetine uygun

Objektifleriniz uzun vadeli yatırımlara dönüşsün.

Ücretli bir hizmet olan bayonet değişimi sayesinde, gövde standardınızı değiştirdiğinizde tüm objektif setinizi de değiştirmeniz gerekmeyecek, en sık kullandığınız objektiflerinizi yeni gövde sisteminde de kullanmayı sürdüreceksiniz.

SIGMA yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpaze içinde çok farklı objektifler üretmiştir. Benzersiz bilgi birkimimiz ve kaynaklarımız sayesinde, Bayonet Değiştirme Hizmeti başlatılmıştır. SIGMA 24mm F1.4 DG OS HSM | Art ve diğer yeni nesil SIGMA değiştirilebilir objektifler için geçerli olan bu hizmet sayesinde mevcut bayonet halkası ve ilgili dahili parçalar değiştirilerek, objektif farklı bir gövde standardına uyumlu hale getirilmektedir. Bu sayede en fazla sevdiğiniz objektifleri, gövde seçiminiz tarafından sınırlanmadan uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacaksınız.

Yeni SIGMA GLOBAL VISION ürün serileri, görüntü kalitesinde dünya standartlarını değiştiriyor

SIGMA’nın özgün MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi: A1 sayesinde, tüm ürünlerde üstün işlevsellik.

Sıradışı objektifler üretilmesinin üç koşulu vardır: Başarılı tasarım, yüksek hassasiyette üretim ve standartlara ulaşıldığının dikkatle denetlenmesi, yani kalite kontrolu. SIGMA ürünleri, iyi düşünülmüş tasarım konseptleri, ileri Japon üretim teknolojisi ve acımasız performans değerlendirmesinin ardından dünyaya gelir. Geçmişte, geleneksel görüntü algılayıcılarının kullanıldığı MTF (Modulation Transfer Function / Modülasyon Transfer Fonksiyonu) çözünürlük ölçüm sistemleri kullanıyorduk. Ancak, 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcıları kullanarak kendi MTF ölçüm sistemimiz A1’i* geliştirdik. Yegane üretim tesisimiz olan Aizu fabrikamızda üretilen her bir objektif bu yeni sistemde tek tek kontrol edilmektedir. Geçmişte gözlenemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar bu sayede kalite kontrolu kapsamına girmiştir ve böylece istikrarlı olarak yüksek optik performans garanti edilir.

* A1: Aizu 1

46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcı

46 efektif megapixel (4,800 × 3,200 × 3 katman) ve 44 kaydedilen megapiksel (4,704 × 3,136 × 3 katman) çözünürlükteki 23.5 × 15.7mm APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı, ana RGB renk değerlerini her bir piksel konumunda okumakta, böylece eksiksiz ve doğru renk bilgisi üretmektedir. Düşey olarak sıralanmış üç silikon katman içinde yer alan ışık algılayıcılar, silikonun farklı derinliklerde kırmızı, yeşil ve mavi ışığı yakalama özelliği sayesinde çok daha doğru renk bilgisi üretmekte, klasik görüntü algılayıcılardan farklı olarak her pikseli tek başına üreterek çok daha keskin çözünürlük elde etmektedir. Tek noktadan üç ana renk ölçüldüğünden moire (komşu pikseller arasındaki çizgi geçişlerinde kırılmalar) oluşması mümkün değildir ve dolayısıyla anti-alias (ışık yayıcı) filtreye de gerek yoktur. Bu nedenle 46-megapiksel APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı tarafından üretilen ışık ve renk bilgisi adeta üç boyutlu, benzersiz bir fotoğraf algısı yaratır.

Olağanüstü yüksek doğrulukta, benzersiz üretim kalitesi: Tümüyle “Made in Japan”.

SIGMA’nın tüm üretimi, kalıplar ve tüm parçalar da dahil olmak üzere, Japonya’da tek bir entegre tesiste gerçekleşmektedir. Şu anda, kullandığı tüm parçaları gerçekten Japonya’da üreten çok az sayıdaki üretici firmalardan biriyiz. Ürünlerimize, temiz havası ve suyu, görkemli doğası, çalışkan ve tutkulu insanlarıyla ülkemizin eşsiz ruhunun da sindiğini düşünmek istiyoruz. Yüksek düzeyde ekspertiz ve akıllı, ileri teknolojinin eseri olan özgün kaliteleriyle SIGMA ürünleri gurur kaynağımızdır. İleri düzeyde fotoğrafçılık hedeflenerek meydana getirilmiş olan ürünlerimiz bugüne dek dünyanın her yerinde profesyonelleri ve fotoğraf tutkunlarını mutlu etmiştir. Zira, üretimimizin temelinde, tutkulu ve gururlu uzmanlarımızın elinden çıkan eşsiz bir işçilik anlayışı yer almaktadır.

Teknik Veriler

Kesit lc_14_1-8_dg_hsm_a017
Optik Yapı 11 grupta 16 mercek (Sarı: FLD, mavi: SLD ve kırmızı: asferik)
Görüş Açısı 114.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 27cm
En fazla büyütme 1:9.8
Filtre çapı -
Ağırlık 1,120g
Boyutlar (Azami çap x Uzunluk) Ø95.4mm×126mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Çanta ve derin objektif kapağı (LC954-01) 
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA ARKA FİLTRE KIZAĞI FHR-11 (CANON EF model için)

SIGMA USB DOCK UD-01 (SIGMA; CANON; NIKON modeller için)

SIGMA USB DOCK UD-11 (L-Mount model için)

SIGMA MC-11 BAYONET ADAPTÖRÜ

SIGMA MC-21 BAYONET ADAPTÖRÜ

* Ölçüler SIGMA gövde uyumlu versiyonu içindir.

Örnek Fotoğraflar