sigma_c
Contemporary

16mm F1.4 DC DN

Aynasız gövdeler için. Küçük bir gövde, F1.4 diyafram değeri. Yüksek performanslı, geniş diyafram açıklığına sahip, geniş açılı objektif. Üst düzey fotoğraf kalitesi. Art serisi ile rekabet edebilecek düzeyde.

pphoto_16_1-4_c017_horizontal_hood_m-2
pphoto_16_1-4_c017_horizontal_m-2
pphoto_16_1-4_c017_horizontal2_m-2
pphoto_16_1-4_c017_img1_m-2
pphoto_16_1-4_c017_img2_m-2
pphoto_16_1-4_c017_img3_m-2

Aynasız gövdeler için yeni bir çözüm. Küçük bir gövde, F1.4 diyafram değeri.

Yüksek performanslı, geniş diyafram açıklığına sahip, geniş açılı objektif. 

  • Aynasız gövdeler için geliştirildi.
  • Sabit odak uzaklığı (prime) niteliği ve yüksek ışık geçirgenliği ile üst düzey fotoğraf kalitesi.
  • Görüntü kalitesi Art serisi ile rekabet edebilecek düzeyde. 

Birlikte Gelen Aksesuar

Parasoley (LH716-01)

Uyumlu AF bayonet tipleri

Micro Four Thirds, Sony E-mount, X Mount

SIGMA 16mm F1.4 DC DN | Contemporary, Sony E-mount APS-C sensör boyutuna sahip aynasız gövdeler için üretilmiş olan, dünyanın ilk 24mm eşdeğeri odak uzaklığına ve F1.4 ışık değerine sahip değiştirilebilir objektifidir. Ürünün MFT versiyonu 32mm eşdeğeridir ve yine F1.4 diyafram açıklığına sahiptir. Bu ürün, aynasız gövde kullanıcılarının uzun süredir beklediği geniş diyafram açıklığına sahip geniş açılı objektiftir.

Aynasız fotoğraf makinelerinde gündelik kullanım dikkate alınarak, hafif ve küçük boyutlu olacak biçimde tasarlanan SIGMA DN serisi objektifler, kritik odak uzaklıklarını kapsayacak çeşitlilikte ve üstün performans sergileyecek niteliklerde üretilmektedir. Yeni ürün, SIGMA’nın 2016’da aynasız gövdeler için sabit odak uzaklığına sahip yeni DN serisi objektiflerin ilki olarak pazara sunulan 30mm F1.4 DC DN | Contemporary’nin başarısından esinlenilerek üretilmiştir. 16mm F1.4 DC DN | Contemporary de, F1.4 değerindeki zengin ışık geçirgenliğini en üst düzeyde optik performansla buluşturmaktadır.

Tasarım konsepti SIGMA 30mm F1.4 DC DN | Contemporary ile aynı olan 16mm F1.4 DC DN | Contemporary, 13 grupta toplanan 16 mercek içermektedir ve en yüksek kalitede malzemeler kullanılarak üretilmiştir. Ürünün tasarımı sayesinde optik kusurlar en aza indirgenmiştir. En açık diyaframdan başlayarak tüm diyafram değerlerinde üstün çözünürlük sunmaktadır. Optik tasarım ve özel kademeli motor sayesinde video çekimlerde AF akıcı ve sorunsuzdur. Ayrıca toz ve su sıçramalarına karşı korumalı bayonete sahiptir.

Ürünün adlandırılması

“DC” kodlu SIGMA objektifler, sensörü APS-C boyutunda olan gövdelerde en iyi sonucu verecek biçimde tasarlanmıştır. DC kodlu bir objektif tam kare (FF) sensörü olan bir gövdeye takılarak kullanıldığında köşe kararması meydana gelir. Bu nedenle, kullanıcıların görüntü alanı ayarını buna göre belirlemesi tavsiye edilir. “DN” kodlu SIGMA objektifler, kısa flanş mesafesi olan aynasız gövdeler için tasarlanmıştır.

Aynasız gövdeler için yeni bir sistem

SIGMA son yıllarda birbiri ardına çok sayıda, geniş diyafram açıklığına ve geniş açıdan teleye uzanan bir çeşitlilikte asal (prime) objektifler  geliştirdikten sonra, aynasız gövdeler için daha küçük boyutlu ve hafif objektifler tasarlamaktadır. Gündelik kullanım için uygun fiziğe sahip olan bu ürünler aynı zamanda üstün optik kaliteye sahiptir ve temel odak uzaklığı gereksinimleri dikkate alınarak çeşitlendirilmektedir.

SIGMA tarafından 2016 yılında aynasız gövdeler için geliştirilmiş ilk asal objektif olarak kullanıma sunulan 30mm F1.4 DC DN | Contemporary, F1.4 diyafram açıklığı ile en üst düzeydeki optik performansı biraraya getirmişti. Bunun başarılabilmesi ve güncel video çekimi gereksinimlerinin de tatmin edilebilmesi için SIGMA çok sayıda parametreyi dikkate alarak ileri tasarım ve üretim teknolojileri geliştirdi. Sonuçta, öncelik optik performansta olmak üzere hafif ve küçük boyutlu, hızlı ve yüksek doğrulukta, istikrarlı AF özelliğine sahip, benzersiz bir objektif standardı ortaya çıktı.

Tıpkı 30mm F1.4 DC DN | Contemporary gibi, 16mm F1.4 DC DN | Contemporary de SIGMA’nın ileri teknolojileri sayesinde ortaya çıkmıştır ve F1.4 değerindeki geniş diyafram açıklığını çok yüksek görüntü kalitesiyle birlikte sunmaktadır.

SIGMA’nın aynasız gövdeler için geliştirdiği ve sayıları giderek artan DN sınıfı objektiflerini, farklı gövde uyumlarına göre mutlaka inceleyin.

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Adımlı (stepping) motor sayesinde hızlı, sessiz ve yüksek doğrulukta otomatik netleme.

Optik tasarımı ve adımlı motor sayesinde özellikle video çekimlerinde akıcı ve hızlı AF elde edilir. Sony E-mount gövdelerde bulunan Hızlı Hibrid AF özelliğiyle tam uyumludur. Yüz tanıma öncelikli AF sayesinde hareket eden öznelerin çekiminde dahi kesintisiz netlik elde edilir.

Toz ve su sıçramasına karşı korumalı. Ürünün gövde bağlantısında yer alan özel conta sayesinde çok farklı çekim koşullarında sorunsuz çalışma olanağı vardır.

Birikte gelen geniş parasoley, ters ışığın olumsuz etkilerini engeller. Parasoley, genel kontrastın düşmesine yol açacak istenmeyen ışık ışınlarını engellerken, kendi içinde yansıma yapmaz. Parasoleyin çeperi, kolay kavranmasını sağlayan kauçuk bant ile kaplanmıştır.

Parlama ve iç yansımaları engelleyen tasarım.

“Made in Japan” yüksek üretim işçiliği.

Daha küçük boyutlu bir yapı ve daha yüksek performans için TSC* kullanıldı.

* TSC (Thermally Stable Composite /  Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit), ısıya bağlı genleşme karakteri aluminyuma çok yakın olan bir malzemedir. TSC kullanılarak üretilmiş parçalar ortam sıcaklığına bağlı olarak çok daha az boyut değiştirdiğinden çok soğuk ya da çok sıcak koşullarda ürünün mekanik performansında değişim gözlenmez. TSC’nin esnekliği de çok yüksektir. %20 cam takviyeli polikarbonatlara kıyasla TSC %70 daha esnektir. %30 cam takviyeli polikarbonatlarla kıyaslandığında TSC %25 daha esnektir. (Karşılaştırmada SIGMA tarafından üretimiş parçalar kullanılmıştır)

Bayonet değiştirme hizmetine uygun. Ücretli olan bu hizmet, ürünün gövde bağlantısının Sony E-mount ve Micro Four Thirds arasında değiştirilebilmesine olanak tanır.

SIGMA’nın patentli MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi A1 ile kalite kontrolu.

9 bıçaklı diyafram

Dayanıklı ve yüksek doğrulukta pirinç bayonet halkası

Ürün üzerine işlenmiş olan üretim yılı

Ek Özellikler

Teknik Veriler

Kesit 16_14_dc_dn-2
Optik Yapı 13 grupta 16 mercek (3 FLD, 2 SLD ve 2 asferik mercek)
Görüş Açısı 83.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 25cm
En fazla büyütme 1:9.9
Filtre çapı Ø67mm
Ağırlık 405g
Boyutlar (Azami çap x Uzunluk) Ø72.2mm×92.3mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Standart ön kapak 67mm, parasoley (LH716-01), arka kapak.
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA WR PROTECTOR Koruyucu Filtre 67mm: 0085126 930943

SIGMA PROTECTOR Koruyucu Filtre 67mm: 0085126 931070

SIGMA WR UV FILTER Morötesi Engelleyici Filtre 67mm: 0085126 930684

SIGMA WR CIRCULAR PL FILTER Polarizasyon Filtresi 67 mm: 0085126 930813

SIGMA WR CERAMIC PROTECTOR Koruyucu Filtre 67mm: 0085126 931803

* Veriler Sony E-mount versiyonu içindir.

Örnek Fotoğraflar