sigma_c
Contemporary

18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM

SIGMA'dan yeni bir standart zoom objektif önerisi

pphoto_18_200_35_63_c014_s_02
pphoto_18_200_35_63_c014_s_01
pphoto_18_200_35_63_c014_s_04
pphoto_18_200_35_63_c014_s_05
pphoto_18_200_35_63_c014_s_06
18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM Contemporary

SIGMA'dan yeni bir standart zoom objektif önerisi

Dijital SLR gövdeler için giriş seviyesinde geliştirilen standart zoom objektiflerden birçok farklı koşulda kullanılabilme esnekliği beklenir. 18mm geniş açı (full-frame gövdelerde 27mm eşdeğeri) ile 200mm tele (full-frame gövdelerde 300mm eşdeğeri), ve üstelik makro aralığını kapsayan bu objektif ile çok farklı görüş açıları elde edilir. Üstelik OS (Optik Sabitleme / Optical Stabilizer) özelliği sayesinde yakın plan, iç mekân ve gece çalışmalarında elde çekim rahatlığı sunulurken, son teknolojilerin cömertçe kullanılması sonucunda gündelik kullanıma uygun, küçük boyutlu bir ürün ortaya çıkmıştır. Bu objektif, SIGMA'nın yeni standart zoom objektifidir.

Çok geniş bir kullanım aralığını kapsayan Contemporary serisi

SIGMA, tüm değiştirilebilir objektiflerini Contemporary, Art ve Sports başlıkları altında üç grupta toplamaktadır. Bu üç grup içinde Contemporary serisi, yüksek performans ve kullanım esnekliği ile öne çıkmaktadır. Son üretim ve tasarım teknolojilerinin kullanılması sayesinde yüksek performans ile küçük boyut birlikte değerlendirilebilmiş, çok farklı gereksinim ve kullanım koşullarına tek bir objektif ile çözüm sunulmuştur. Sigma zorlu bir mühendislik problemi olan, optik performans ve işlevsellikten taviz vermeden boyut ve ağırlığı düşük tutma hedefini ileri güncel teknoloji kullanarak çözmüştür. Bu objektif, geniş açı ile tele aralığında en sık kullanılan görüş açılarını kapsarken, ek olarak makro işlevselliği sunmaktadır. 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

200mm'ye ulaşan yeni standart zoom

SIGMA, uzun süredir DSLR gövdeler için ileri teknoloji kullanarak odak uzaklığı 200mm'ye ulaşan yüksek performanslı standart zoom objektifler üretmektedir. 2005 yılında SIGMA, kendi kategorisinde en küçük boyutlu ve en hafif genel amaçlı objektif olan ve geniş açı ile tele aralığını kapsayan 18-200mm F3.5-6.3 DC'yi geliştirmişti. 2007 yılında OS (Optik Sabitleyici) özelliği eklendi ve 2011'de ise boyut daha da küçüldü. Günümüzde yeniden geliştirilerek standart zoom objektif kategorisinde yerini alan bu ürün, daha yüksek performansa sahip, daha küçük boyutlu ve daha hafiftir. Üstelik makro özelliği de eklenmiştir. Giriş seviyesinde genel amaçlı bir objektif olarak çok farklı koşullarda işlevseldir.

Çapı bir önceki modele kıyasla 4.6mm daha küçük.

Objektifin boyutunun küçük olması, gündelik kullanım amaçlandığından önemliydi. Tasarımın ilk aşamalarından itibaren SIGMA boyutu küçültmekte karalıydı. Bu amaçla örneğin çift yüzlü asferik mercekler tasarlandı ve netlik motorunun boyutu küçültüldü. Sonuçta, bir önceki modelin çapı ø75.3mm iken, yeni modelde 4.6mm küçülerek ø70.7mm oldu. Bu sayede hacim oranı da %11 azaltılmış oldu. Kendi kategorisindeki en küçük boyutlu ürünlerden biri iken 7x'in üzerinde zoom oranı sunmakta ve boyut bakımından alışıldık standart zoom objektiflere benzemektedir.

Zoom aralığının tamaında yüksek keskinlik

Contemporary serisindeki objektiflerden beklentimiz, potansiyel en yüksek düzeyde tutulurken küçük boyutlu ve hafif bir ürün yapısı sunmalarıdır. Bu objektifte kırılma katsayısı yüksek olan SLD (Özel Düşük Saçılım / Special Low Dispersion) cam mercekler kullanılmış, zoom aralığının tele ucundaki renk kusurları bu sayede giderilmiştir. Ayrıca, çift yüzlü asferik mercekler ve diğer asferik elemanların kullanılması sayesinde hem toplam boyut küçülmüş hem de geometrik deformasyonların önüne geçilmiştir. Geniş açıdan teleye kadar tüm zoom aralığı boyunca ve makro çekimlerde keskinlik üstün düzeydedir.

Yakın plan çekimler

Bu objektifin en önemli özelliklerinden biri de yüksek büyütme oranı ile makro çekimler yapılabilmesidir. En yakın netlik uzaklığı 39cm, maksimum büyütme oranı 1:3'tür. Böylelikle moda aksesuarı, yemek, bitki düzenlemeleri gibi küçük boyutlu konuların yakın çekimi, objektif değiştirmek gerekmeksizin mümkün olur. Makro çekimde objektif önü ile konu arası 14.7cm'dir. Böylece konuya gölge düşürmeden doğal ışık ile çalışmak mümkündür. Objektif gövdesi üzerinde, tüm zoom değerlerinde büyütme oranı belirtilmiştir. Böylece konu ile görüntüsü arasındaki boyut oranı kolaylıkla kestirilebilir. Tasarımda öylesine ayrıntılar dikkate alınmıştır ki, örneğin makro çekimlerde yansıma yapmaması için ürün bilgileri objektifin ön bölümünde beyaz mürekkeple yazılmamış, siyah karakterlerle işlenmiştir. 

Ek Özellikler

Yepyeni bir alaşım: TSC

Fotoğraf makinesi ve objektif tasarımında tüm özelliklerin istendiği düzeyde gerçekleşebilmesi için parçaların üretildiği metal ve polikarbonat gibi hammaddelerin seçimi, sıralanışı ve uyumu kritik önem taşır. Bu objektifin üretiminde, belli parçalarda TSC (Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit / Thermally Stable Composite) adı verilen özel bir alaşım kullanılmıştır. TSC metal olmamakla birlikte ısıya bağlı genleşme katsayısı aluminyum ile özdeştir ve esnekliği yok denecek kadar azdır. Böylece ısı değişiminden etkilenmez. Ayrıca, boyut kararlılığı yüksek olduğundan metal parçalarla kusursuz biçimde uyumludur ve bu sayede yüksek hassasiyetle üretim mümkün olur. Ayrıca zoom halkası ve benzer mekanik parçaların daha ince olması sağlanır.

Optik Sabitleyici

Bu objektifte kullanılan olağanüstü etkili OS (Optik Sabitleyici / Optical Stabilizer) sistemi, en küçük bir titremenin görüntüde farkedilebildiği makro çekimlerde bile elde kullanım rahatlığı sağlamaktadır. 

* Konuya yaklaşıldıkça optik sabitleyicinin etkililiği azalır.
* Sony ve Pentax uyumlu modellerde OS özelliği yoktur.

İç parlama ve yansımalar önlendi

Tüm tasarım süreci boyunca güçlü ters ışıklara karşı dirençli bir yapı elde edilebilmesi için sürekli ölçüm ve hesaplamalar yapıldı. Süper Çok Katmanlı Kaplama, iç parlama ve yansımaları daha da azaltmakta, ters ışıkta dahi yüksek kontrastlı, keskin görüntüler elde edilebilmektedir. Birlikte gelen taç yaprak biçimli gölgelik (parasoley) kullanıldığında parlama ve yansıma olasılığı daha da azalır.  

Kavisli Diyafram

7 bıçaklı kavisli diyafram sayesinde, tüm F değerlerinde yüksek kaliteli netsizlik estetiği (bokeh) elde edilir.

Hiper-sonik motor

HSM (Hyper Sonic Motor) yüksek hızda ve sessiz otomatik netleme yapılmasını sağlar. Otomatik netleme algoritması daha da geliştirilmiştir ve sistem kusursuz çalışır.

* Pentax uyumlu modellerde, gövde HSM özelliğini desteklemiyorsa, otomatik netleme mümkün olmaz.

Pirinç bayonet 
Objektif, yüksek hassasiyette ve dayanıklılıkta üretilmiş pirinç bayonete sahiptir. Uzun süre kullanılabilmesi için çok daha dayanıklı hale getirilmek üzere yüzeyi özel işlemlerden geçirilerek üretilmiştir.

Çok daha kolay ve esnek kullanım

Yeni Sigma ürün ailelerinde, birlikte gelen gölgeliğin (parasoley) bağlantı noktalarında kauçuk kullanılmış, objektif kapaklarının ve AF/MF anahtarının tasarımı iyileştirilmiştir.

Yeni ürün serilerimiz için geliştirilen "SIGMA USB DOCK" sistemi ile kişiselleştirme olanağı
Yeni seri objektiflerimizle birlikte, objektif yazılımının güncellenmesi, odaklama kalibrasyonu, izin verilen netlik aralığı gibi parametrelerin kullanıcı tarafından ayarlanması için USB kapısından bilgisayara bağlanabilen isteğe bağlı özel bir adaptör ve özgün bir yazılım (SIGMA Optimization Pro) geliştirmiştir.

SIGMA'nın özgün MTF ölçüm sistemi "A1" ile kalite kontrolu

Bugüne kadar objektif performansını ölçmek için geleneksel sensörler kullanılırdı. Ancak, artık 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü sensörlerini kullanarak, SIGMA tarafından geliştirilmiş özgün "A1" MTF (Modülasyon Transfer Fonksiyonu) ölçme sistemini geliştirdik. Böylece, daha önce tespit edilemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar artık kalite kontrolu kapsamına girmektedir. Fabrikada üretilen SIGMA 18-200mm F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM objektiflerin her biri, bu sistem tarafından onaylanmadan sevkedilmemektedir. 
* A1:Aizu1

“Made in Japan”

Tüm Sigma ürünlerinin imalatı, kalıplar ve parçalar dahil olmak üzere, entegre bir üretim sisteminde, başından sonuna Japonya'da gerçekleşir. Sadece Japonya'da üretim yapan sayılı firmalardan birisiyiz. Ürünlerimizi, fabrikamızın bulunduğu bölgenin ruhunu katarak, temiz hava, temiz su, işine odaklanmış ve çalışkan insanlarımızla yapıyoruz. Her biri kendi alanında uzman çalışanlarımız, zeka ve ileri teknoloji kullanımının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerimizin güvenilir kalitesinden gurur duymaktayız. Ürünlerimiz tüm dünyada bu yüzden profesyonelleri ve her seviyedeki fotoğraf tutkunlarını mutlu etmeyi sürdürmektedir.

Bayonet Değişim Hizmetine uygun 

Yıllardır çok farklı platformlar ve uygulamalar için değiştirilebilir objektifler üreten deneyimli bir kurum olarak, yepyeni bir hizmeti duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: Bayonet Değişim Hizmeti*. Ücretli olarak verilen bu hizmet kapsamında, mevcut SIGMA objektiflerinizin gövde bağlantı halkası farklı bir gövde standardına dönüştürülebilmektedir. Böylece, gövde tercihini değiştiren kullanıcılar SIGMA objektiflerini yeni gövdeleriyle kullanmayı sürdürebileceklerdir. 

*Bayonet Değişim Hizmeti normal bakım/onarım işlemlerinden farklıdır. Bu hizmetten yaralanmak için bizle irtibata geçin.
 

TIPA Ödülleri 2014 / En İyi Giriş Seviyesi DSLR Objektifi

"Şaşırtıcı derecede küçük boyutlu (70.7mm x 86mm) ve ekonomik 18-200mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM (27-300mm eşdeğeri) objektif, özellikle APS-C sensör boyutu için üretilmiştir. Bir önceki modelden daha küçük boyutlu ve daha hafiftir. Ayrıca, en yakın netlik mesafesi de kısalmıştır. Tasarıma yeni eklenmiş olan SLD cam mercek ve 3 ilave asferik mercek ile 13 grupta 16 mercekten oluşmuştur. Gövdesinde titreşim azaltma özelliği olmayan fotoğraf makineleri için optik sabitleyici (OS) mevcuttur. Sistem, pan yapıldığını algılayarak tek eksende çalışabilmektedir. Zoom aralığı boyunca yakın netlik yaklaşık 40cm'de tutulduğundan, yakın plan çekimlerde son derece kullanışlıdır."

Teknik Veriler

   
Optik Yapı 13 grupta 16 mercek
Görüş Açısı 76.5° - 8.1°
Diyafram Bıçak Sayısı 7 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F22
En yakın netlik uzaklığı 39cm
En fazla büyütme 1:3
Filtre çapı Ø62mm
Ağırlık 430g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø70.7mm×86mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Parasoley, standart ön kapak 62mm, arka kapak
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA WR CERAMIC PROTECTOR Koruyucu Filtre 62mm
SIGMA WR PROTECTOR Koruyucu Filtre 62mm 
SIGMA PROTECTOR Koruyucu Filtre 62mm 
SIGMA WR UV Kalkanlı Koruyucu Filtre 62mm 
SIGMA WR CIRCULAR PL Polarizasyon Filtresi 62mm

Örnek Fotoğraflar