sigma_a
Art

20mm F1.4 DG HSM

Dünyanın ilk F1.4 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı FF dSLR objektifi

pphoto_20_14_a015_l_02
pphoto_20_14_a015_l_03
pphoto_lc907-01
pphoto_lc907-02

Dünyanın ilk F1.4 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı tam kare (FF) dSLR objektifi.

(Ekim 2015 tarihinde, dSLR gövdeler için üretilmiş değiştirilebilir objektifler arasında.)

Işık ve kompozisyon üzerinde artırılmış kontrol ile birlikte akıl almaz keskinlik, benzersiz görsel deneyimleri mümkün kılıyor.

SIGMA, F1.4 ışık kazancına sahip ultra geniş açılı objektifi yarattı.

Görsel deneyime yeni bir boyut katan, yüksek hızlı ultra geniş açılı objektif.

Bu objektif 20mm odak uzaklığı ve F1.4 değerinde diyafram açıklığıyla çarpıcı ışık kazancı ve benzersiz bokeh estetiği sunuyor. Eşsiz bir görsel deneyime hazır olun.

SIGMA, günümüzün ultra yüksek çözünürlüğe sahip DSLR fotoğraf makinesi gövdelerinin tüm potansiyelini açığa çıkarabilecek geniş diyafram açıklığına sahip asal (prime) objektif üretimini mümkün kılan ileri düzeyde tasarım birikimine ve uç noktalarda üretim teknolojisine sahiptir. Bu kategorideki son başarılarımızdan biri de, F1.4 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı bir asal objektif olmuştur. Bu objektif 20mm odak uzaklığı ve F1.4 ışık kazancıyla, elverişsiz ışık koşullarındaki çalışmalarda ve çarpıcı bokeh estetiği istenen çekimlerde, daha önce benzeri görülmemiş bir görsel deneyim sunmaktadır. Artan görüş açısının sağladığı derin perspektif ve geniş diyafram açıklığının sağladığı bokeh etkisi birlikte kullanıldığında, klasik geniş açılı konular olan manzaralar ya da gece gökyüzü çekimleri dışında, düşük ışıkta gerçekleşen aktüel çekimler, iç mekan çekimleri ve arka planda bokeh etkisi görülen portreler gibi bir çok farklı konuda idealdir.

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Art serisi yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sunuyor

SIGMA, ürettiği tüm değiştirilebilir objektifleri her biri kendine özgü bir kullanım konseptine sahip üç seride gruplamaktadır: Contemporary, Art, ve Sports. Uç noktalarda optik performans ve cömert ifade gücü hedeflenerek tasarlanan Art serisi, kullanıcıya yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sağlamaktadır. Çarpıcı görüntü kalitesi ve keskinlik sayesinde manzara, portre, masa üstü, yakın plan ve gündelik çekimlerde en yüksek beklentileri karşılayabilen Art serisi fotoğrafçının, içindeki sanatçıyı açığa çıkartmasına yardımcı olur. Stüdyo çekimleri için ideal olmakla birlikte mimarlık fotoğrafçılığında, yıldızlı gece manzaralarının fotoğraflanmasında ve daha bir çok ortamda aynı güçte ifade olanağı sunmaktadır.

20mm F1.4, ileri teknoloji sayesinde mümkün oldu.

20mm odak uzaklığına ve kendi kategorisinde rekor olan F1.4 ışık değerine sahip bu ultra geniş açılı objektifin yapısında, çapı tam 59mm olan bir çift asferik mercek yer almaktadır.  Bu tür merceklerin üretimi son derece zordur. Ancak, SIGMA bu zorluğun üstesinden geldi ve Art serisinin yüksek standartlarına uygun, 20mm F1.4 ultra geniş açılı objektifi tasarlayıp üretmeyi başardı. Çığır açan bu ürünü mümkün kılan, SIGMA’nın yıllar boyunca çok sayıda geniş açılı ve geniş diyafram açıklığına sahip objektifler üretirken kazandığı deneyim ve geliştirdiği üretim teknolojileridir. Örneğin, bu süreçte kilometre taşı kabul edilebilecek ürünler arasında SIGMA 12-24mm F4.5-5.6 EX DG ASPHERICAL HSM, SIGMA 8-16mm F4.5-5.6 DC HSM, ve SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM | Art sayılabilir. Bu örneklerin tümü, SIGMA’nın öne çıkan tasarım ve üretim birikimiyle mevcut yüksek doğruluk ve etkinlikteki üretim teknolojisini geliştirmesine vesile olan sıradışı ve özgün ürünlerdir. Bu gelişmeler de yeni SIGMA 20mm F1.4 DG HSM | Art’ın mümkün olmasını sağlamıştır. Ayrıca, SIGMA’nın ileri optik tasarım birikimi sayesinde geometrik distorsiyon, çapraz renk saçılması, oksu (sagittal) koma parlaması ve görüntünün köşelerinde kararma gibi olası sorunlar en aza indirilmiştir. En açık diyafram değerinde bile en üst düzeyde görüntü kalitesi sunan bu ürünün, SIGMA Art serisinin zirvesinde yer aldığı söylenebilir.
 

Ek Özellikler

En aza indirilmiş renk saçılması

İki adet FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı) ve beş adet SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) cam merceğin kullanılmasıyla, özellikle ultra geniş açılı objektiflerde, görüntünün köşelerinde belirginleşebilen çapraz renk saçılması kusuru en aza indirilmiştir. Mercekler arasındaki optimal ışık aktarımı, aksiyel renk saçılmasının giderilmesinde kritik rol oynamaktadır. Sonuç, her koşulda istikrarlı olarak üstün keskinlik ve yüksek görüntü kontrastı sağlayan, renk saçılması görülmeyen sıradışı bir üründür.

* FLD cam, ultra-düşük renk saçılımıyla birlikte çok yüksek optik performans sağlar. Yüksek ışık geçirgenliği olan bu camın kırılma indisi ve renk saçılması, klasik cama oranla çok düşüktür. Genel karakteristiği renk saçılmasının çok düşük düzeyde olduğu Florit kristaline çok yakındır. Bu tür özel düşük saçılımlı camların kullanılması sayesinde, sıradan camlarla giderilemeyen ikincil renk saçılması en aza indirilmiş olur ve keskin, yüksek kontrastlı görüntü elde edilir.

Geometrik distorsiyon en aza indirildi.

Geniş açılı objektiflerde geometrik distorsiyon sık rastlanan bir sorundur ve diyaframın kısılmasıyla giderilemez. Bu nedenle, söz konusu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için tasarım sürecinin en başından itibaren önlemler alınması gerekir. Işığın objektife girdiği ilk nokta olan ön merceğin tasarımıyla başlayan bu süreç, ideal noktalara yerleştirilen asferik merceklerin tasarlanmasıyla devam eder. Bu sayede SIGMA 20mm F1.4 DG HSM | Art’ta tüm görüntü alanında geometrik bozulmanın en aza indirildiği bir sonuç elde edilmektedir.

Işığın cam içinden geçerken ne ölçüde kırılacağı, ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bu ilkenin sonucunda, farklı renklere sahip ışık ışınları birbirinden biraz farklı noktalarda odaklanır. Sonuç, renk saçılması veya kenar renklenmesi adı verilen bir kusurdur. Renk saçılması, yüksek kırıcılığa sahip dışbükey bir mercekle düşük kırıcılığa sahip bir içbükey merceğin art arda kullanılmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkar. Buna rağmen, giderilemeyen ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması gözlenebilir. Klasik objektiflerde önemli bir sorun olan ikincil tayf oluşumunu en aza indirmek amacıyla SIGMA ürünü merceklerde üç özel düşük saçılımlı cam kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olağanüstü Düşük Saçılımlı), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılımlı) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılımlı). Özellikle FLD cam, florit kristaline çok yakın kırılma karakteristiğine sahiptir ve ultra-düşük renk saçılımı ile birlikte çok yüksek ışık geçirgenliği sağlar. Bu tür özel düşük saçılımlı camların titizlikle kullanılması ve mercekler arasında optimal ışık aktarımı sayesinde, SIGMA objektiflerde ikincil renk saçılmasından arınmış üstün görüntü keskinliği elde edilir.

Parlama ve iç yansımaların en aza indirildiği tasarım

SIGMA ürün geliştirme sürecinin ilk aşamalarından itibaren parlama ve iç yansımaları ölçerek karşı açılardan gelen güçlü ışığa dayanıklı bir optik tasarım meydana getirir. SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama özelliği parlama ve yansımaları daha da azaltarak ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrastlı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

Özel anları yakalamak ve çok daha fazlası için ideal objektif. Ultra yüksek megapiksel çağının gerektirdiği en üst düzeyde optik performans.

Film kullanılan fotoğraf makineleri ortaya çıktığında yüksek ışık duyarlığına sahip filmlerin sayısı azdı. Bu nedenle ışığın zayıf olduğu ortamlarda yüksek örtücü hızı avantajı sağlayan geniş diyafram açıklığına sahip objektiflere “yüksek hızlı” denmeye başlandı. Bu tür objektifler iç mekanlarda, gece çekimlerinde, bulutlu havalarda ve ışığın elverişsiz olduğu tüm koşullarda idealdir. Bu avantaja ek olarak SIGMA 20mm F1.4 DG HSM | Art, en aza indirilmiş distorsiyonla ultra geniş açılı perspektif sağlamaktadır. Bu nedenle manzara, gece gökyüzü ve mimarlık fotoğrafçılığı için idealdir. Kullanıcı, tüm sahnenin net olduğu geniş açılı çekimlere ek olarak geniş diyafram açıklığı sayesinde ana konunun net, arka planın ise çekici bir bokeh etkisiyle netsizliğe karışıtığı çarpıcı kareler elde edebilir. Günümüzün ultra yüksek megapiksele sahip fotoğraf makineleri için tasarlanmış olan bu üstün performanslı objektif, en açık diyafram değerinde bile çarpıcı keskinlik ve berraklıkta görüntüler üretir.

Malzeme, kullanım ve işlevselliğin en iyisi. Fotoğrafçının en önemli unsur olduğu, rafine ve eksiksiz bir tasarım süreci.

SIGMA’nın Art serisinde yer alan tüm objektiflerde objektif kapağı ve AF/MF anahtarı da işlevsellik ve ergonomi gözetilerek yenilenmiştir. Pirinç bayonet halkası yüksek doğruluk ve dayanıklılık sağlamaktadır. Yüzeyi özel işlem görerek daha da sağlamlaştırılmış olan bu bağlantı parçası, objektifin olağanüstü uzun ömürlü olmasının nedenlerinden biridir. Gövdenin içinde yer alan parçaların üretiminde metal ve TSC (Thermally Stable Composite / Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit) adı verilen ve genleşme karakteristiği nedeniyle metal parçalarla kusursuz uyum sağlayan bir malzeme cömertçe kullanılmıştır. Ayrıca, objektifin üretildiği yıl, kolay teşhis edilmesi için gövde üzerine işlenmiştir.

* TSC’nin genleşme karakteristiği alüminyum ile benzerlik gösterir. TSC ile üretilen parçalar çok daha az deforme olduğundan, son derece yüksek hassasiyete objektif tasarlanması ve üretilmesi mümkün olur. Yaygın olarak kullanılan, %20 cam içeren polikarbonata kıyasla TSC yaklaşık %70 daha esnektir. %30 içeren polikarbonat ile kıyaslandığında da bu değer %25’tir. (Karşılaştırma, SIGMA’nın ürettiği parçalarla yapılmıştır.)

Hiper Sonik Motor sayesinde yüksek hızlı AF

Hiper Sonik Motor (HSM) sayesinde sessiz ve hızlı otomatik netleme gerçekleşir. Optimize edilmiş netleme algoritması sayesinde AF süreci akıcı ve hassastır. AF modunda, netleme halkasının çevrilmesi MF moduna geçiş için yeterlidir. Bu sayede AF/MF anahtarını kullanmadan çok daha hızlı ve hassas manuel netleme yapılması mümkün olur. Ayrıca, isteğe bağlı USB Dock arayüzü sayesinde kullanıcı dilerse tam zamanlı MF moduna öncelik atayabilmektedir.

Not: Tam zamanlı MF özelliği bayonet tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Kavisli diyafram

9 bıçaklı ve kavisli olan diyafram, fotoğrafın netsiz olan bölgelerinde çekici bir bokeh (netsizlik estetiği) etkisi yaratır.

İsteğe bağlı metal objektif kapağı

Birlikte gelen standart plastik kapağa ek olarak, objektifin dış yapısındaki yüksek kaliteli metal dokuyla eşleşen isteğe bağlı metal objektif kapağı LC907-02 satışa sunulmuştur. Objektif gövdesinde kullanılan malzemeyle üretilmiş olan kapak, SIGMA’nın tasarım tutarlılığı anlayışının bir başka göstergesidir.

Yüksek doğrulukta, dayanıklı pirinç bayonet

Bayonet halkasının pirinçten üretilmiş olması yüksek doğruluk ve uzun kullanım ömrü sağlar. Halkanın yüzeyine uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, objektifin genel olarak sağlamlığı artırılmıştır.

Bayonet adaptörü (Mount Converter) MC-11 ile uyumlu

MC-11 bayonet adaptörü sayesinde SIGMA SA (SIGMA gövde uyumlu) ve SIGMA EOS (Canon gövde uyumlu) objektifler, Sony E-mount fotoğraf makinesi gövdelerinde kullanılabilmektedir. Ultra-tele zoom dünyasının keyfini, Sony E-mount fotoğraf makineleriyle de tadın.

SIGMA USB DOCK ve özgün yazılım sayesinde kişiselleştirme ve esnek ayarlamalar mümkün

Yeni nesil objektiflerimizin tümünde, isteğe bağlı SIGMA USB DOCK aracılığıyla, objektifinizin bellenim (firmware) güncellemelerini, netlik kalibrasyonunu ve diğer ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için objektifinizi SIGMA USB DOCK aracılığıyla bilgisayarınıza tanıtmanız yeterlidir. Özgün SIGMA Optimization Pro yazılımı sayesinde güncelleme, kişiselleştirme ve ayarlar kolaylıkla yapılır.

SIGMA’nın özgün MTF (çözünürlük) ölçüm sistemi: A1 sayesinde, tüm ürünlerde üstün işlevsellik.

Sıradışı objektifler üretilmesinin üç koşulu vardır: Başarılı tasarım, yüksek hassasiyette üretim ve standartlara ulaşıldığının dikkatle denetlenmesi, yani kalite kontrolu. SIGMA ürünleri, iyi düşünülmüş tasarım konseptleri, ileri Japon üretim teknolojisi ve acımasız performans değerlendirmesinin ardından dünyaya gelir. Geçmişte, geleneksel görüntü algılayıcılarının kullanıldığı MTF (Modulation Transfer Function / Modülasyon Transfer Fonksiyonu) çözünürlük ölçüm sistemleri kullanıyorduk. Ancak, 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcıları kullanarak kendi MTF ölçüm sistemimiz A1’i* geliştirdik. Yegane üretim tesisimiz olan Aizu fabrikamızda üretilen her bir objektif bu yeni sistemde tek tek kontrol edilmektedir. Geçmişte gözlenemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar bu sayede kalite kontrolu kapsamına girmiştir ve böylece istikrarlı olarak yüksek optik performans garanti edilir.

* A1: Aizu 1

46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü algılayıcı

46 efektif megapixel (4,800 × 3,200 × 3 katman) ve 44 kaydedilen megapiksel (4,704 × 3,136 × 3 katman) çözünürlükteki 23.5 × 15.7mm APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı, ana RGB renk değerlerini her bir piksel konumunda okumakta, böylece eksiksiz ve doğru renk bilgisi üretmektedir. Düşey olarak sıralanmış üç silikon katman içinde yer alan ışık algılayıcılar, silikonun farklı derinliklerde kırmızı, yeşil ve mavi ışığı yakalama özelliği sayesinde çok daha doğru renk bilgisi üretmekte, klasik görüntü algılayıcılardan farklı olarak her pikseli tek başına üreterek çok daha keskin çözünürlük elde etmektedir. Tek noktadan üç ana renk ölçüldüğünden moire (komşu pikseller arasındaki çizgi geçişlerinde kırılmalar) oluşması mümkün değildir ve dolayısıyla anti-alias (ışık yayıcı) filtreye de gerek yoktur. Bu nedenle 46-megapiksel APS-C X3 doğrudan görüntü algılayıcı tarafından üretilen ışık ve renk bilgisi adeta üç boyutlu, benzersiz bir fotoğraf algısı yaratır.

Olağanüstü yüksek doğrulukta, benzersiz üretim kalitesi: Tümüyle “Made in Japan”.

SIGMA’nın tüm üretimi, kalıplar ve tüm parçalar da dahil olmak üzere, Japonya’da tek bir entegre tesiste gerçekleşmektedir. Şu anda, kullandığı tüm parçaları gerçekten Japonya’da üreten çok az sayıdaki üretici firmalardan biriyiz. Ürünlerimize, temiz havası ve suyu, görkemli doğası, çalışkan ve tutkulu insanlarıyla ülkemizin eşsiz ruhunun da sindiğini düşünmek istiyoruz. Yüksek düzeyde ekspertiz ve akıllı, ileri teknolojinin eseri olan özgün kaliteleriyle SIGMA ürünleri gurur kaynağımızdır. İleri düzeyde fotoğrafçılık hedeflenerek meydana getirilmiş olan ürünlerimiz bugüne dek dünyanın her yerinde profesyonelleri ve fotoğraf tutkunlarını mutlu etmiştir. Zira, üretimimizin temelinde, tutkulu ve gururlu uzmanlarımızın elinden çıkan eşsiz bir işçilik anlayışı yer almaktadır.

Bayonet değiştirme hizmetine uygun.

Objektifleriniz uzun vadeli yatırımlara dönüşsün. Ücretli bir hizmet olan bayonet değişimi sayesinde, gövde standardınızı değiştirdiğinizde tüm objektif setinizi de değiştirmeniz gerekmeyecek, en sık kullandığınız objektiflerinizi yeni gövde sisteminde de kullanmayı sürdüreceksiniz.

SIGMA yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpaze içinde çok farklı objektifler üretmiştir. Benzersiz bilgi birkimimiz ve kaynaklarımız sayesinde, Bayonet Değiştirme Hizmeti başlatılmıştır. SIGMA 20mm F1.4 DG OS HSM | Art ve diğer yeni nesil SIGMA değiştirilebilir objektifler için geçerli olan bu hizmet sayesinde mevcut bayonet halkası ve ilgili dahili parçalar değiştirilerek, objektif farklı bir gövde standardına uyumlu hale getirilmektedir. Bu sayede en fazla sevdiğiniz objektifleri, gövde seçiminiz tarafından sınırlanmadan uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacaksınız.

Teknik Veriler

Kesit lc_a_20_14_dg__1
Optik Yapı 11 grupta 15 mercek (Sarı: FLD, mavi: SLD ve kırmızı: asferik)
Görüş Açısı 94.5°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 27.6cm
En fazla büyütme 1:7.1
Filtre çapı -
Ağırlık 950g
Boyutlar (Azami çap x Uzunluk) Ø90.7mm×129.8mm (Ölçüler SIGMA SA bayonet versiyonu içindir)
Birlikte Gelen Aksesuarlar Derin objektif kapağı (LC907-01) 
İsteğe bağlı aksesuarlar

METAL ÖN KAPAK LC907-02

SIGMA USB DOCK UD-01 (SIGMA; CANON; NIKON modeller için)

SIGMA USB DOCK UD-11 (L-Mount model için)

SIGMA MC-11 BAYONET ADAPTÖRÜ

SIGMA MC-21 BAYONET ADAPTÖRÜ

* Ölçüler SIGMA gövde uyumlu versiyonu içindir.

Örnek Fotoğraflar