sigma_a
Art

24-105mm F4 DG OS HSM

Yüksek çözünürlüğe sahip sayısal fotoğraf makineleri için cömert ifade potansiyeli. SIGMA’dan tam kare gövdeler için üstün performanslı zoom objektif.

pphoto_24_105_4_a013_s_06_1000-2
pphoto_24_105_4_a013_s_01
pphoto_24_105_4_a013_s_02
pphoto_24_105_4_a013_s_03
pphoto_24_105_4_a013_s_04

Yüksek çözünürlüğe sahip sayısal fotoğraf makineleri için cömert ifade potansiyeli. SIGMA’dan tam kare gövdeler için üstün performanslı zoom objektif.

Yüksek çözünürlüğe sahip sayısal fotoğraf makineleri için, yüksek çözünürlüğe sahip zoom objektif.

SIGMA kıvançla sunar: Benzersiz görüntü kalitesi ve işlevsel zoom aralığının bir araya geldiği, geniş diyafram açıklığına ve yüksek keskinliğe sahip bir zoom objektif.

Fotoğraf makinenizin sensörünü en yüksek performansıyla kullanın. Bu yeni objektif, SIGMA’nın her zaman daha yüksek keskinlik hedefinin eseridir.

Sayısal SLR fotoğraf makinelerinde kullanılan görüntü algılayıcıların sağladığı çözünürlük sürekli artıyor. Bu nedenle fotoğrafçılar, algılayıcının potansiyelini en üst düzeyde açığa çıkaracak yüksek performanslı objektifler talep ediyorlar. Bu beklenti, farklı koşullar için tek başına yeterli olan zoom objektifler için de geçerlidir ve fotoğrafçılar kolaylık ve yüksek performansı bir arada isterler. SIGMA 24-105mm F4 DG OS HSM | Art zoom objektif bu beklentiyi fazlasıyla karşılamakta ve geniş açı - orta tele aralığında benzersiz tutarlılıkta yüksek keskinlik sağlamaktadır.
 

Art serisi yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sunuyor

SIGMA, ürettiği tüm değiştirilebilir objektifleri her biri kendine özgü bir kullanım konseptine sahip üç seride gruplamaktadır: Art, Contemporary, ve Sports. Uç noktalarda optik performans ve cömert ifade gücü hedeflenerek tasarlanan Art serisi, kullanıcıya yüksek düzeyde sanatsal ifade olanağı sağlamaktadır. Çarpıcı görüntü kalitesi ve keskinlik sayesinde manzara, portre, masa üstü, yakın plan ve gündelik çekimlerde en yüksek beklentileri karşılayabilen Art serisi fotoğrafçının içindeki sanatçıyı açığa çıkartmasına yardımcı olur. Stüdyoda kurgulanmış çekimler için ideal olmakla birlikte dış ortamlarda, mimarlık fotoğrafçılığında, yıldızlı gece manzaralarının fotoğraflanmasında ve daha birçok uygulamada aynı güçte ifade olanağı sunmaktadır.

 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Günümüzün ultra yüksek çözünürlüğe sahip gövdeleri için geniş diyafram açıklığına sahip ideal standart zoom objektif.

SIGMA Art serisi: Öncelik yüksek çözünürlükte.

Bu objektifin, Art serisinin çok yüksek ve katı kalite standardına ulaşabilmesi için optik yapı boyunca ışık aktarımı en ince ayrıntılarına kadar dikkatle hesaplanmıştır. Bu nedenle, en açık diyafram değeri olan 2.8’de bile tüm görüntü alanında istikrarlı yüksek keskinlikle birlikte yüksek estetiğe sahip bokeh etkisi kontrolunuz altındadır.

Çarpıcı Optik Performans

Üç adet SLD cam ve dört adet asferik mercek kullanımı sayesinde optik kusurlar en aza indirilmiştir. Merkezden köşelere kadar tüm görüntü alanında çarpıcı kalitenin korunması sağlayan yeni tasarım sayesinde koma hatası, yani ışık noktalarının uzaması ve diyafram açıklığının değiştirilmesiyle düzeltilemeyen çapraz renk saçılması sorunları büyük ölçüde giderilmiştir. Optik sistem aynı zamanda özellikle geniş açılı karelerde belirginleşebilen geometrik distorsiyonu da en aza indirmektedir. Sonuç, tüm zoom aralığı boyunca mükemmel optik performanstır.

Art serisinin yüksek standartlarını sağlayan bir 24-70mm F2.8 objektif

Öncü tavrıyla SIGMA öteden beri, zamanın bir adım ilerisinde olan 24-70mm F2.8 objektifler tasarlamıştır. Bu kategorideki ilk model olan SIGMA 24-70mm F2.8 EX DG ASPHERICAL DF, 2001 yılında sahneye çıkmıştı. Dördüncü nesil olan yeni SIGMA 24-70mm F2.8 DG OS HSM | Art, optik tasarımda iddialı bir yenilikle geliyor: geniş diyafram açıklığına sahip bir standart zoom objektifte, titreşim azaltma sistemi. Tasarım ve üretim teknolojilerindeki deneyimini tüm boyutlarıyla kullanan SIGMA, bu ürünün Art serisine özgü çok yüksek ve ödünsüz görüntü ve üretim kalitesi standartlarına uygun olmasını sağlamıştır.

Benzersiz bokeh estetiği

Ürün, en açık diyafram değerinde, çarpıcı fotografik ifade gücü sunmaktadır. Net ayrıntılar olağanüstü keskinlikte iken, arka planda belli belirsiz küresel saçılma ile yüksek estetiğe sahip bokeh (netsizlik estetiği) elde edilir. Geniş diyafram açıklığına sahip zoom objektifler genelde maksimum açıklıkta kullanıldığından SIGMA özellikle bokeh formuna önem vermiş, tasarımda kusursuz dairesellik hedeflenmiştir. 

İleri asferik mercek üretim teknolojisi kullanıldı.

İleri teknoloji ürünü yükek performanslı objektiflerin geliştirilebilmesi için asferik mercek tasarımı alanında incelikli birikim gereklidir. SIGMA’nın bu alandaki öncü ürünleri, her ikisinde de en önde 80mm çapında bir asferik mercek yer alan SIGMA 12-24mm F4 DG HSM | Art ve SIGMA 14mm F1.8 DG HSM | Art olmuştur.

Bu öncü ürünlerin başarısı üzerine geliştirilen SIGMA 24-70mm F2.8 DG OS HSM | Art’ın tasarımında da asferik mercek kullanılmış, olağanüstü yüksek çözünürlük elde edilmesinde önemli katkıları olmuştur. Bu mercek, merkezde kenarlara kıyasla çok daha kalındır ve alışılmışın dışındaki formun kazandırılması çok özel bir üretim teknolojisi gerektirir. Ayrıca asferik merceğin yüzeyi de ultra-yüksek doğrulukta işlenir ve hassasiyet bir mikrometrenin yüzde biri düzeyinde denetlenir. Kusursuz düzlükteki bu yüzey SIGMA 24-70mm F2.8 DG OS HSM | Art’ın, asferik mercek kullanımından kaynaklanan tipik iç içe daireler biçimindeki bokeh parlaması etkisinin ortadan kalktığı, yumuşak ve doğal bokeh estetiği oluşturur.

Özel düşük saçılımlı cam

Işığın cam tarafından hangi açıyla kırılacağını, ışığın dalga boyu belirler. Bu nedenle, farklı renklerdeki ışıklar birbirinden az da olsa farklı noktalarda odaklanırlar. Sonuçta renk saçılması adı verilen ve tele objektiflerde daha belirgin olan, kenar renklenmesi olarak gözlenen bir kusur ortaya çıkar. Renk saçılması, yüksek kırılıma sahip bir dışbükey mercekle düşük kırılıma sahip bir içbükey merceğin birleştirilmesi yoluyla büyük ölçüde giderilir. Ancak tümüyle ortadan kalkmaz ve “ikincil tayf” adı verilen bir miktar renk saçılması görülmeye devam edebilir. Standart objektif kategorilerinde ciddi bir sorun olabilen ikincil tayfın ortadan kalkması için SIGMA tarafından üretilen objektiflerde üstün performans niteliklerine sahip olan üç farklı tipte düşük saçılımlı mercek kullanılmaktadır: ELD (Extraordinary Low Dispersion / Olkağanüstü Düşük Saçılım), SLD (Special Low Dispersion / Özel Düşük Saçılım) ve FLD (“F” Low Dispersion / “F” Düşük Saçılım). Özellikle FLD cam, florit mineralinin ultra-düşük saçılım, yüksek ışık geçirgenliği ve kendine özgü renk kırma özelliklerini bir araya getirmiştir. Farklı tiplerdeki bu özel merceklerin titizlikle belirlenerek sıralanması ışık aktarımını kusursuzlaştırmakta, SIGMA tarafından üretilen objektiflerin renk saçılması en aza indirilmiş, olağanüstü yüksek keskinlikte görüntüler oluşturmalarını sağlar.

Parlama ve iç yansımaları en aza indiren tasarım

Tasarım sürecinin başından itibaren, SIGMA mühendisleri güçlü ters ışık kaynaklarına dirençli bir optik yapı oluşturabilmek için her aşamada parlama ve iç yansıma ölçümleri yapmaktadırlar. Prototip aşamasında, yalnızca simülasyon değil çok farklı biçimlerde gerçek çekim koşulları oluşturularak deneyler yapılmakta, farklı kriterlere göre ölçüm ve gözlemler gerçekleştirildikten sonra, önlemler alınarak parlama ve iç yansımaların önüne geçilmektedir. Ek olarak SIGMA’ya özgü Süper Çok Katmanlı Kaplama, parlama ve yansımaları daha da azaltarak güçlü ters ışıkta bile keskin, yüksek kontrasta sahip görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır. 

 

Ek Özellikler

Her karede başarı getiren OS (Optik Sabitleyici / titreşim azaltma) ve diğer özelliklerle donatıldı.

Bu üründe, bir fotoğrafçının tüm koşullarda başarılı olmasını sağlayacak çok sayıda üstün özellik bir araya getirildi: çarpıcı görüntü kalitesine ek olarak hızlı ve yüksek doğrulukta AF, gövde içine toz ya da başka kirlerin girmesini engelleyen yapı, titreşim azaltama (OS) sistemi ve daha fazlası. Ayrıca, farklı alanlarda uzmanlaşmış tüm fotoğrafçıların ürünü kolay ve konforlu bir biçimde kullanabilmesi için SIGMA’nın en ileri mekanik sistemleri ile birlikte, en güncel yazılım teknolojisi de kullanıldı. Çok farklı koşullarda kullanılabilecek biçimde tasarlanan optik sabitleyici (OS / optical stabilizer) sistemi, örtücü hızında 4 stop avantaj sağlayacak kadar etkilidir.   

Dayanıklı, uzun ömürlü gövde

Geniş diyafram açıklığına sahip standart zoom objektifler en fazla başvurulan, sürekli sahada olan, sık kullanılan ürünler olduklarından, SIGMA 24-70mm F2.8 DG OS HSM | Art zorlu ortam koşullarında direnç gösterecek yapıda tasarlanmıştır. Bu nedenle, dış silindir büyük ölçüde metalden üretilmiş, hareket eden dış TSC (Thermally Stable Composite / Isısal Kararlılığa Sahip Kompozit) adı verilen, ısıya bağlı genleşme karakteristiği aluminyum ile özdeş olan bir malzeme kullanılmıştır. Bu sayede farklı iklim ve ortam koşullarında performans düşüşü görülmezken, ürün son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Yüksek hızlı ve hassas AF performansı için yeni bir netleme motoru

Yeni tasarlanan hipersonik motor (HSM) sayesine, bir önceki motora kıyasla 1.3 kez daha yüksek tork elde edilmiştir. Bu sayede düşük hızlarda bile son derece istikrarlı sonuçlar elde edilir.

Nikon uyumlu elektromanyetik diyafram mekanizması

Ürünün Nikon versiyonunda kullanılan elektromanyetik diyafram mekanizması, gövdeden gelen ilgili sinyalleri yüksek doğrulukta algılar. Böylece seri çekimlerde hassas ve istikrarlı otomatik pozlama (AE) mümkün olur.

Manuel netlemeye hızlı geçiş

Otomatik netleme modundan manuel netlemeye geçiş için yalnızca netlik halkasını çevirmeniz yeterlidir. (Bu özellik gövde tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir)

Toza ve su sıçramasına karşı korumalı

Bir objektifin dış etkilere ve kirlenmeye karşı en savunmasız noktası fotoğraf makinesi gövdesine bağlandığı bölgedir. Bayonet halkasındaki kauçuk conta, objektif gövdeye takılı olduğu süre boyunca içeri toz ve su damlacıklarının girmesine engel olur.* Ayrıca, en öndeki merceğe uygulanmış olan özel kaplama sayesinde yüzeye su ve yağ damlacıkları tutunamaz.

* SIGMA gövde uyumlu model hariç

Kavisli diyafram

9 bıçaklı kavisli diyafram sayesinde tüm diyafram değerlerinde dairesel bokeh estetiği elde edilir.

Yüksek doğrulukta ve dayanıklı pirinç bayonet

Pirinçten üretilen bayonet halkası yüksek doğruluk ve aşınmaya karşı dirençli, uzun ömürlü bir ürün anlamına gelir. İşlem görmüş yüzeyi ve artırılmış sertliğiyle, ürünün sıradışı dayanıklılığının güvencesidir.

Teknik Veriler

Kesit (Sarı: FLD, Mavi: SLD, Kırmızı: Asferik)

 

picture1
Optik Yapı 14 grupta 19 mercek
Görüş Açısı 84.1° - 23.3°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F22
En yakın netlik uzaklığı 45cm
En fazla büyütme 1:4.6
Filtre çapı Ø82mm
Ağırlık 885g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø88.6mm×109.4mm
Gövde uyumu bilgi

Ürünün Nikon gövde uyumlu versiyonunda diyafram halkası yoktur. Bazı gövdelerde belli fonksiyonlar çalışmayabilir. Bu ürün, Nikon F6 ve Canon EOS-1v dışındaki filmli fotoğraf makineleriyle kullanılamaz. Görüş açısı kullanılan gövdeye bağlı olarak değişir. SONY A uyumlu modelde OS işlevi yoktur.

Birlikte Gelen Aksesuarlar Kılıf, parasoley, standart ön kapak 82mm, arka kapak
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-mount için)

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 82mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 82mm polarizasyon filtresi

 

Örnek Fotoğraflar

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 24-105mm F4 DG OS HSM - Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 24-105mm F4 DG OS HSM | Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 24-105mm F4 DG OS HSM |Art I Orhan Cem Çetin

24-105mm F4 DG OS HSM |Art