sigma_a
Art

50-100mm F1.8 DC HSM

Tüm zoom aralığı boyunca sabit odak uzaklığına sahip (prime) objektiflere özgü yüksek görüntü kalitesini koruyan, sabit F1.8 geniş diyafram değerine sahip orta ölçekli bir tele-zoom objektif.

pphoto_50_100_18_a016_s_02_1000px
pphoto_50_100_18_a016_s_03_1000px
pphoto_50_100_18_a016_s_04_1000px
pphoto_50_100_18_a016_s_05_1000px
design_details_01
design_details_02_large
design_details_03
design_details_04

SIGMA’nın, tüm zoom aralığı boyunca geniş F1.8 diyafram değerini koruyan ikinci APS-C format zoom objektifi.

Tüm zoom aralığı boyunca sabit odak uzaklığına sahip (prime) objektiflere özgü yüksek görüntü kalitesini koruyan, sabit F1.8 geniş diyafram değerine sahip orta ölçekli bir tele-zoom objektif.

SIGMA, değişken odak uzaklığına sahip yani zoom olduğu halde sabit odak uzaklığına sahip objektifler kadar aydınlık ve keskin bir objektif üretmekte kararlıydı. Bunun anlamı, en yüksek düzeyde optik performans ve yüksek ifade gücüdür. Bu yöndeki çabalarımızın ilk sonucu, Art serisinin yüksek kalite kriterlerini karşılamakla kalmayan, aynı zamanda dünyanın ilk tüm zoom aralığı boyunca sabit F1.8 diyafram değerine sahip APS-C format dSLR zoom objektifi ünvanını hak eden SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM | Art oldu. Aynı konsept üzerinde çalışmaya devam eden SIGMA bu defa da, sabit F1.8 geniş diyafram değerine sahip orta ölçekli bir tele-zoom olan 50-100mm F1.8 DC HSM | Art objektifi geliştirdi. Bir yandan F2.8’den daha aydınlık bir tele-zoom elde edilirken üç farklı objektif, 85mm F1.8, 105mm F1.8, ve 135 mm F1.8 (35mm eşdeğeri) tek bir üründe buluşmuş oldu. Kendi kategorisindeki tüm alışkanlıkları ve zoom objektifler hakkındaki önyargıları değiştirecek olan bu ürün, çekici bokeh etkisi ile portre çalışmalarında ve daha birçok uygulamada idealdir.

Bir zoom objektifte sabit odak uzaklığı (prime) kalitesi elde edilmesini sağlayan SIGMA teknolojisi:

FLD cam, SLD cam ve yüksek kırılma katsayısına sahip yüksek dağılımlı cam ile optik kusurlar en aza indirildi.

Aksiyel ve çapraz renk dağılmasının en aza indirilmesi için bu ürünün tasarımında üç adet FLD ("F" Düşük Saçılımlı)*, bir adet SLD (Özel Düşük Saçılımlı), üç adet yüksek kırılma katsayısına sahip SLD ve bir adet yüksek kırılma katsayısı ile yüksek saçılıma sahip cam mercek, optimal dizilimle kullanılmıştır. Her grupta en az bir düşük saçılımlı mercek kullanılmasıyla tüm zoom ve netlik aralığı içinde olağanüstü yüksek görüntü kalitesi elde edilir.

* FLD cam, olağanüstü yüksek düzeyde ışık geçirgenliğine sahip, renk saçılmasının ise en düşük düzeyde olduğu cam tipidir. Klasik optik camlara kıyasla, FLD camın performansı, düşük kırlma katsayısına ve düşük renk saçılmasına sahip fluorit cama eşittir. Bu sayede, sıradan optik cam ile ortadan kaldırılması mümkün olmayan "artık saçılım" ya da ikincil tayf mükemmel biçimde düzeltilir.

İç parlama ve yansımalar önlendi

Tüm tasarım süreci boyunca güçlü ters ışıklara karşı dirençli bir yapı elde edilebilmesi için sürekli ölçüm ve hesaplamalar yapıldı. Super Çok Katmanlı Kaplama, iç parlama ve yansımaları daha da azaltmakta, ters ışıkta dahi yüksek kontrastlı, keskin görüntüler elde edilebilmektedir.

Hipersonik motor ile çok hızlı AF 

Yüksek görüntü kalitesi ve F1.8 ışık değerini elde edebilmek için SIGMA, hipersonik motor (HSM) tasarımını daha da geliştirmiştir. Motoru oluşturan parçaların dizilimi ve biçimleri yenilenmiş, böylece HSM %30 oranında incelmiştir. Dolayısıyla da F1.8 değerindeki geniş diyafram açıklığı ile yüksek görüntü kalitesi bir zoom objektifte mümkün olabilmiştir.

Diyafram grubu hızlı, sessiz ve doğru performans için yeniden tasarlandı

Bu üründe kullanılan diyaframın çapı, tüm SIGMA objektifler içinde SIGMA 200-500mm F2.8 / 400-1000mm F5.6 EX DG’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu genişlikte bir diyafram mekanizmasının hızlı, doğru ve sessiz çalışması başlı başına bir mühendislik başarısıdır. Bu amaca ulaşılması için diyafram bıçaklarının üretiminde Carbon Feather film, diyafram grubunun üretiminde ise flor tabanlı ve çok dayanıklı yeni bir polikarbonat kullanılmıştır. Bu yenilikler sayesinde diyafram mekanizması seri çekimde bile olağanüstü hızlı, sessiz ve istikrarlı çalışır..

Olağanüstü kullanım rahatlığı ve mercek hareketleri

Dahili netleme ve dahili zoom

Pazara sunulmasından bu yana SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM | Art, video sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM | Art ve yeni SIGMA 50-100mm F1.8 DC HSM | Art’ın çoğunlukla birlikte kullanılacağı öngörüsü ile, SIGMA her iki objektifin kullanım tarzını eşleştirmiştir. Buna netleme ve zoom halkalarının tepkileri dahildir. SIGMA’nın dahili netlik ve dahili zoom teknolojileri sayesinde, netlik ve zoom halkaları çevirildiğinde objektifin boyutunda herhangi değişiklik olmaz. Zoom halkası çevirildiğinde netlik noktasında herhangi bir kayma meydana gelmez.

Üçayak bileziği dengeli ve rahat kullanım için geliştirildi

Üçayak bileziği, elde çekimlerin daha rahat ve dengeli olabilmesi için küçültülmüştür. Otokatalitik nikel kaplama sayesinde genel dönüş kalitesi yüksek ve 90 derece dönüşlerdeki klik çentikleri çok uzun ömürlüdür.   Bağlantı platformunun biçimi kullanım ve taşıma kolaylığı sağlar. 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Art serisi yüksek düzeyde ifade gücü sağlar.

SIGMA tüm değiştirilebilir objektiflerini, her biri belirgin bir konsepte sahip üç ürün ailesi altında gruplamaktadır: Contemporary (C - Çağdaş), Art (A - Sanat), ve Sports (S - Spor). Yüksek optik performans ve zengin ifade gücü hedefleriyle tasarlanan Art serisi kullanıcıya yüksek düzeyde görsel yorum olanağı sağlar. En üst düzeydeki standartlara uygun şaşırtıcı keskinliği ve görüntü kalitesi ile manzara, portre, yakın plan, hatta hatıra fotoğrafları üretilirken, fotoğrafçının içinde saklı olan sanatçı açığa çıkar. Stüdyo çekimleri için ideal olduğu gibi, mimari fotoğrafçılık, gece sahneleri ve daha bir çok farklı çalışma koşulunda da aynı ifade gücünü sunar.

Yeni SIGMA GLOBAL VISION tasarım konsepti ile fotoğrafılıkta standartlar yükseliyor

Yüksek kalitede tasarım özellikleri

Objektifin çok daha yüksek hassasiyetle çalışması için dahili parçalarda metal ve metal ile uyumu çok yüksek olan TSC (Thermally Stable Composite)* cömertçe kullanılmıştır. Gövde üzerinde, ürünün pazara sunulduğu yıl işlenmiştir.

*TSC’nin genleşme karakteristiği aluminyuma çok yakındır. TSC ile üretilen parçalarda deformasyon yok denecek kadar azdır. Bu sayede çok yüksek hassasiyette objektif tasarımları hayata geçirilebilmiştir. Sıkça kullanılan ve %20 oranında cam içeren polikarbonata kıyasla TSC %70 oranında daha esnektir. %30 cam içeren polikarbonattan ise %25 daha esnektir. (Karşılaştırma SIGMA tarafından üretilmiş parçalar ile yapılmıştır.)

SIGMA'nın özgün MTF ölçüm sistemi "A1" ile kalite kontrolu   

Bugüne kadar objektif performansını ölçmek için geleneksel sensörler kullanılırdı. Ancak, artık 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü sensörlerini kullanılarak, SIGMA tarafından geliştirilmiş özgün "A1" MTF (Modülasyon Transfer Fonksiyonu) ölçme sistemini kullanmaktayız. Böylece, daha önce ölçülemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar artık kalite kontrolu kapsamına girmektedir. Fabrikada üretilen her bir SIGMA 50-100mm F1.8 DC HSM | Art objektif, bu sistem tarafından onaylanmadan sevkedilmemektedir.

*A1:Aizu 1

"Made in Japan"

Tüm Sigma ürünlerinin imalatı, kalıplar ve parçalar dahil olmak üzere, entegre bir üretim sisteminde, başından sonuna Japonya'da gerçekleşir. Sadece Japonya'da üretim yapan sayılı firmalardan birisiyiz. Ürünlerimizi, fabrikamızın bulunduğu bölgenin de ruhunu katarak, temiz hava, temiz su, işine odaklanmış ve çalışkan insanlarımızla meydana getiriyoruz. Her biri kendi alanında uzman çalışanlarımız, zeka ve ileri teknoloji kullanımının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerimizin güvenilir kalitesinden gurur duymaktayız. Ürünlerimiz tüm dünyada bu yüzden profesyonelleri ve her seviyedeki fotoğraf tutkunlarını mutlu etmeyi sürdürmektedir.

Eşsiz "USB DOCK" ile amaca uygun kişiselleştirme kolaylığı

İsteğe bağlı SIGMA USB DOCK sayesinde bellenim (firmware) güncellemesi, odaklama kalibrasyonu ve başka ayarlar kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. USB DOCK, USB kapısından bilgisayara bağlanabilen özel bir adaptördür ve özgün bir yazılım olan SIGMA Optimization Pro ile kullanılır. 

Ek Özellikler

9 bıçaklı diyafram

9 kavisli bıçaktan oluşan diyafram, görüntünün netlik dışında kalan alanlarında çekici bir netsizlik estetiği (bokeh) yaratır.

Pirinç bayonet

Objektiflerimiz, yüksek hassasiyette ve dayanıklılıkta üretilmiş pirinç bayonete sahiptir. Uzun süre kullanılabilmeleri için çok daha dayanıklı hale getirilmek üzere yüzeyleri özel işlemlerden geçirilerek üretilmiştir.

Bayonet Değişim Hizmeti ile uzun vadeli yatırım 

Yıllardır çok farklı platformlar ve uygulamalar için değiştirilebilir objektifler üreten bir kurum olarak, yepyeni bir hizmeti duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: Bayonet Değişim Hizmeti*. Ücretli olarak verilen bu hizmet kapsamında, mevcut SIGMA objektiflerinizin gövde bağlantı halkası farklı bir gövde standardına dönüştürülebilmektedir. Böylece, gövde tercihini değiştiren kullanıcılar SIGMA objektiflerini yeni gövdeleriyle uzun yıllar boyu kullanmayı sürdürebileceklerdir.

 *Bayonet Değişim Hizmeti normal bakım/onarım işlemlerinden farklıdır. Bu hizmetten yaralanmak için size en yakın SIGMA bayisi ile irtibata geçin.

 

 

Teknik Veriler

Kesit

 
Optik Yapı 15 grupta 21 mercek
Görüş Açısı 31.7° - 16.2°
Diyafram Bıçak Sayısı 9 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 95cm
En fazla büyütme 1:6.7
Filtre çapı Ø82mm
Ağırlık 1490g
Boyut (ÇapxUzunluk) Ø93.5mm×170.7mm
Birlikte Gelen Aksesuarlar Kılıf, parasoley, standart ön kapak 82mm, arka kapak
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-01

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-11 (Sony E-mount için)

SIGMA BAYONET ADAPTÖRÜ MC-21 (L-mount için)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 82mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 82mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 82mm polarizasyon filtresi

 

Örnek Fotoğraflar