sigma_a
Art

85mm F1.4 DG DN

Bir klasik yeniden yaratıldı

pphoto_85_1-4_dgdn_a020_horizontal_emt
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_horizontal_lmt
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_horizontal2
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_img1
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_img2
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_img3
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_irisringlockswitch
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_switch
pphoto_85_1-4_dgdn_a020_vertical

Yeni SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art ile yaratıcılığınızda yeni bir aşamaya hazırlanın.

Özellikle tam kare aynasız gövde sistemleri için tasarlanmış olan bu olağanüstü ürünü profesyoneller kadar ileri amatörlerin de mutluluk ve heyecanla karşılayacağından eminiz.

Çok yüksek optik performans, sınıfına göre küçük boyutlu ve hafif gövde ile kullanışlı tasarımın bir araya gelmesi sonucunda, bu ürün en yüksek standartlara sahip fotoğrafçıların beklentilerini eksiksiz olarak karşılayacaktır.

“85mm F1.4” değerlerine sahip objektifler yaygın olarak portre fotoğrafçılığında tercih edilmektedir. Art ürün serimizde yer alan bu objektif, sahip olduğu üstün görüntü kalitesi sayesinde aynı değerlere sahip diğer ürünleri gölgede bırakmaktadır. Fiyatı,  boyutu ve en önemlisi, optik kalitesi dikkate alındığında kullanıcıların başka bir 85mm F1.4 tercih etmeleri için herhangi bir neden kalmamaktadır.

Ürünün ağırlığı 630gr, uzunluğu ise yalnızca 94.1mm’dir (SE bayonet model). Özellikle aynasız gövdeler için tasarlanmıştır ve çok geniş mercek çapı ile birlikte üstün düzeyde optik performansa üstelik küçük boyutlu bir gövdeye sahiptir. Bu niteliklerin aynı anda elde edilmesi uzun süredir mümkün değildi.

Kullanıcılar bu sayede ürünü kolaylıkla yanlarında taşıyabilecek ve gündelik olarak kullanabileceklerdir. Ayrıca tasarıma eklenmiş olan çok sayıdaki yeni işlevler hem profesyonellerin hem de amatörlerin çok daha verimli çalışmalarını sağlayacaktır. Örneğin, “diyafram halkası kilit anahtarı” diyafram halkasının istemsizce hareket ettirilmesini önler. Objektifin gövdesi toza ve su sıçramasına karşı tecrit edilmiştir. AFL butonu ve parasoley kilidi de eklenmiştir. Tüm bu özellikler ürünün her ortamda ve zor koşullarda rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır.

Bu benzersiz ürün, bir “portre objektifi” olmanın ötesine geçerek, kullanıcıların yaratıcılıklarını yeni bir aşamaya taşımalarını sağlayacaktır. 

Daha fazlası

Temel Nitelikler

Art serisi yüksek düzeyde ifade gücü sağlar.

SIGMA tüm değiştirilebilir objektiflerini, her biri belirgin bir konsepte sahip üç ürün ailesi altında gruplamaktadır: Contemporary (C - Çağdaş), Art (A - Sanat), ve Sports (S - Spor). Yüksek optik performans ve zengin ifade gücü hedefleriyle tasarlanan Art serisi kullanıcıya yüksek düzeyde görsel yorum olanağı sağlar. En üst düzeydeki standartlara uygun şaşırtıcı keskinliği ve görüntü kalitesi ile manzara, portre, yakın plan, hatta hatıra fotoğrafları üretilirken, fotoğrafçının içinde saklı olan sanatçı açığa çıkar. Stüdyo çekimleri için ideal olduğu gibi, mimari fotoğrafçılık, gece sahneleri ve daha bir çok farklı çalışma koşulunda da aynı ifade gücünü sunar.

Yeni SIGMA GLOBAL VISION tasarım konsepti ile fotoğrafçılıkta standartlar yükseliyor

Yüksek kalitede tasarım özellikleri

Yüksek keskinlik ve olağanüstü netsizlik kalitesi (bokeh)

Netlik noktasında çok yüksek keskinlik elde edilirken, yakın ve uzak noktalardaki netsizlik estetiği benzersiz yumuşaklıktadır. Görüntü kalitesini olumsuz etkileyen iç parlamalar ve renk saçılması hataları bütünüyle düzeltilmiştir. En açık diyafram değerinden itibaren çok yüksek keskinlik ve çizgi ayrıştırma gücü gözlenir. Ayrıca en aza indirilmiş vinyet (köşe kararması) etkisi ve netsizde renklenmenin giderilmesiyle, doğal, çekici bokeh elde edilir.

Kusursuz yanal saçılım düzeltmesi

Geniş diyafram açıklığına sahip bir objektifin aynı zamanda tüm diyafram değerlerinde yüksek keskinlik ve görüntü kalitesi sağlaması idealdir. Örneğin, tasarımda asferik kalıplanmış cam merceklerin kullanılması yanal renk saçılımına karşı kusursuz düzeltme sağlar. Astronomi çalışmalarında ve genel olarak ışık kaynaklarının göründüğü çekimlerde bu özellik önem kazanır zira nokta ışık kaynaklarının görüntünün köşe bölgelerinde netsizleşmesinin ve deforme olmalarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca portre ve iç mekan çekimlerinde artırılmış bokeh (netsizlik estetiği) elde edilir.

Aksiyel renk saçılımı önleme

Yazılım yoluyla düzeltilmesi dahi çok zor olan aksiyel (doğrusal) renk saçılımına karşı SLD (Special Low Dispersion - Özel Düşük Saçılımlı) cam mercekler kullanılmış, keskinliğin tüm netlik noktalarında kusursuz olması sağlanmıştır. Sonuç her zaman keskin, yüksek kontrastlı, zengin ayrıntılı görüntülerdir.

En aza indirilmiş distorsiyon

Şekil bozulmaları biçiminde kendisini gösteren distorsiyonun yalnızca diyafram değerlerini değiştirerek düzeltilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, tasarım aşamasında en fazla üzerinde durulan noktalardan biri distorsiyonun en aza indirilmesi olmuştur. "SIGMA 85mm F1.4 DG HSM"nin yapısındaki tüm mercekler, enerji aktarımını en iyi yapacakları ve distorsiyonun en aza ineceği noktalara yerleştirilmişlerdir..

Dengelenmiş çevresel aydınlık

Geniş açıklığa sahip objektiflerde çevresel parlaklık sorunları yaygındır. Ön sıralara geniş çaplı merceklerin yerleştirilmesiyle, açık diyafram değerlerindeki aydınlatma performansı artırılmıştır. Bu sayede köşe kararmasının önüne geçilmiş, görüntünün her noktasında aynı berraklıkta ayrıntı elde edilmesi sağlanmıştır.

İç parlama ve yansımalar önlendi

Tüm tasarım süreci boyunca güçlü ters ışıklara karşı dirençli bir yapı elde edilebilmesi için sürekli ölçüm ve hesaplamalar yapıldı. Super Çok Katmanlı Kaplama, iç parlama ve yansımaları daha da azaltmakta, ters ışıkta dahi yüksek kontrastlı, keskin görüntüler elde edilebilmektedir.

Hiper-sonik motor sayesinde hızlı ve sessiz AF

HSM (Hyper Sonic Motor) yüksek hızda ve sessiz otomatik netleme yapılmasını sağlar. Otomatik netleme algoritması daha da geliştirilmiştir ve sistem kusursuz çalışır. Ayrıca tam manuel netleme de her zaman mümkündür ve netlik halkasının kendi etrafında çevirilmesiyle gerçekleşir.

"USB DOCK" sistemi ile kişiselleştirme olanağı

Objektif yazılımının güncellenmesi, odaklama kalibrasyonu, izin verilen netlik aralığı gibi parametrelerin kullanıcı tarafından ayarlanması için USB kapısından bilgisayara bağlanabilen isteğe bağlı özel bir adaptör ve özgün bir yazılım (SIGMA Optimization Pro) geliştirmiştir.

Ek Özellikler

11 bıçaklı diyafram

11 kavisli bıçaktan oluşan diyafram, görüntünün netlik dışında kalan alanlarında çekici bir netsizlik estetiği (bokeh) yaratır.

Tasarım konsepti

Yeni Sigma ürün ailelerinde, birlikte gelen gölgeliğin (parasoley) bağlantı noktalarında kauçuk kullanılmış, objektif kapaklarının ve AF/MF anahtarının tasarımı iyileştirilmiştir. Tüm ürünlerin çok daha yüksek hassasiyetle çalışması için dahili elemanlarda metal ve genleşme katsayısı çok düşük ve metal ile uyumu çok yüksek olan yepyeni bir bileşik malzeme, TSC (Thermally Stable Composite) kullanılmıştır. Zoom halkasının üzerinde, ürünün pazara ilk kez sunulduğu yılın son üç rakamı işlenerek, geliştirildiği tarihin belirlenebilmesi sağlanmıştır.

Pirinç bayonet

Objektiflerimiz, yüksek hassasiyette ve dayanıklılıkta üretilmiş pirinç bayonete sahiptir. Uzun süre kullanılabilmeleri için çok daha dayanıklı hale getirilmek üzere yüzeyleri özel işlemlerden geçirilerek üretilmiştir.

SIGMA'nın özgün MTF ölçüm sistemi "A1" ile kalite kontrolu   

Bugüne kadar objektif performansını ölçmek için geleneksel sensörler kullanılırdı. Ancak, artık 46 megapiksel Foveon doğrudan görüntü sensörlerini kullanarak, SIGMA tarafından geliştirilmiş özgün "A1" MTF (Modülasyon Transfer Fonksiyonu) ölçme sistemini geliştirdik. Böylece, daha önce tespit edilemeyen yüksek frekanslı ayrıntılar artık kalite kontrolu kapsamına girmektedir. Fabrikada üretilen her bir objektif, bu sistem tarafından onaylanmadan sevkedilmemktedir.

“Made in Japan”

Tüm Sigma ürünlerinin imalatı, kalıplar ve parçalar dahil olmak üzere, entegre bir üretim sisteminde, başından sonuna Japonya'da gerçekleşir. Sadece Japonya'da üretim yapan sayılı firmalardan birisiyiz. Ürünlerimizi, fabrikamızın bulunduğu bölgenin ruhunu katarak, temiz hava, temiz su, işine odaklanmış ve çalışkan insanlarımızla yapıyoruz. Her biri kendi alanında uzman çalışanlarımız, zeka ve ileri teknoloji kullanımının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerimizin güvenilir kalitesinden gurur duymaktayız. Ürünlerimiz tüm dünyada bu yüzden profesyonelleri ve her seviyedeki fotoğraf tutkunlarını mutlu etmeyi sürdürmektedir.

Bayonet Değişim Hizmeti ile uzun vadeli yatırım 

Yıllardır çok farklı platformlar ve uygulamalar için değiştirilebilir objektifler üreten bir kurum olarak, yepyeni bir hizmeti duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: Bayonet Değişim Hizmeti*. Ücretli olarak verilen bu hizmet kapsamında, mevcut SIGMA objektiflerinizin gövde bağlantı halkası farklı bir gövde standardına dönüştürülebilmektedir. Böylece, gövde tercihini değiştiren kullanıcılar SIGMA objektiflerini yeni gövdeleriyle uzun yıllar boyu kullanmayı sürdürebileceklerdir.

 *Bayonet Değişim Hizmeti normal bakım/onarım işlemlerinden farklıdır. Bu hizmetten yaralanmak için size en yakın SIGMA bayisi ile irtibata geçin.

  • Programlanabilir AFL butonu 
  • Kilitlenebilir ve istenirse kliksiz dönen diyafram halkası.
  • Özel düşük saçılımlı cam mercekler.

Teknik Veriler

Kesit

lc_85_1-4_dg_dn_a020
Optik Yapı 11 grupta 15 mercek
Görüş Açısı 28.6°
Diyafram Bıçak Sayısı 11 (kavisli bıçak)
En küçük diyafram açıklığı F16
En yakın netlik uzaklığı 85cm
En fazla büyütme 1:8.4
Filtre çapı Ø77mm
Ağı

L-Mount 630g 

Sony E-Mount 625g

Boyut (ÇapxUzunluk)

L-Mount Ø82.8mm × 94.1mm

Sony E-Mount Ø82.8mm × 96.1mm (Uzunluk filtre yüzeyinden bayonete kadar ölçülür)

Birlikte Gelen Aksesuarlar Parasoley, standart ön kapak 86mm, arka kapak.
İsteğe bağlı aksesuarlar

SIGMA USB DOCK UD-11 (L-Mount)

SIGMA WR SERAMIC PROTECTOR 77mm koruyucu filtre

SIGMA WR PROTECTOR 77mm koruyucu filtre

SIGMA PROTECTOR 77mm koruyucu filtre

SIGMA WR UV 77mm UV engelleyici filtre

SIGMA WR CIRCULAR PL 77mm polarizasyon filtresi

 

Örnek Fotoğraflar

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art I Orhan Cem Çetin

Photo by Orhan Cem Çetin

SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art I Orhan Cem Çetin